GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Samorząd | 
 • 2012 | 
 • Coraz większe zainteresowanie terenem miejskim | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.

Treść strony

Coraz większe zainteresowanie terenem miejskim

Dwie nowe koncepcje zagospodarowania terenu miejskiego położonego u zbiegu ul. Sikorskiego i drogi krajowej nr 14 zaprezentowane zostały na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie, 19 października.

Przypomnijmy, że zainteresowanie tą działką miejską już w ubiegłym roku wyraziła sieć Tesco chcąca ulokować na nim hipermarket z parkingiem i zapleczem rekreacyjnym w postaci placu zabaw dla dzieci lub mini pola golfowego. W ciągu ostatnich paru miesięcy Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek dwukrotnie przedstawiał Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie sprzedaży tego terenu w drodze przetargu pod inwestycję zgodną z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego miasta.
Za każdym razem natrafiał jednak na opór większościowego w Radzie, opozycyjnego Klubu Radnych Niezależnych, który na sprzedaż działki przyzwolenia nie dawał „solidaryzując się” z grupą właścicieli lokalnych sklepów upatrujących w ewentualnej jej sprzedaży zagrożenia dla własnych firm. Lokalni przedsiębiorcy wiążą sprzedaż działki miejskiej z ulokowaniem na niej konkurencyjnego dla siebie i swych firm sklepu wielkopowierzchniowego.
18 października do Burmistrza Grzegorza Janeczka wpłynął wniosek o wykreślenie możliwości lokalizacji obiektów handlowych wielkopowierzchniowych na działce miejskiej położonej przy ul. Sikorskiego 59 podpisany przez Wiesława Stolarczyka, prezesa GS „SCh” w Głownie oraz Piotra Szczepaniaka i Krzysztofa Parola – właścicieli lokalnych sklepów. Do wniosku załączono podpisy poparcia 385 mieszkańców Głowna. Reprezentacja wnioskodawców w osobach Krzysztofa Parola i Wiesława Stolarczyka pojawiła się na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu.

Nie można wykreślić czegoś, czego nie ma

Wobec wniosku, który wprowadza mieszkańców w błąd Burmistrz Grzegorz Janeczek wyjaśnia, że  zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego teren, na którym położona jest ponad dwuhektarowa działka miejska przy ul. Sikorskiego 59 przeznaczony jest pod zabudowę o funkcji usług centrotwórczych, (usługi administracyjno-biurowe, usługi oświaty i kultury, usługi handlu detalicznego, gastronomii i drobnej wytwórczości). Nie ma więc w planie żadnej informacji o obiektach wielkopowierzchniowych. Czy zatem wniosek grupy inicjatywnej i wyrażających dla niego swe poparcie mieszkańców, dotyczy wykreślenia usług handlu detalicznego na tym terenie? – pytał na komisji Burmistrz Janeczek. Panowie Krzysztof Parol i Wiesław Stolarczyk  wyrazili w tym zakresie odmienne opinie. Burmistrz prezentuje niezmiennie stanowisko, że teren miejski należy uruchomić gospodarczo, a ewentualne inwestycje muszą być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Przypomina, że wprawdzie w roku 2007 uchwalono ustawę, w której  za obiekty handlowe wielkopowierzchniowe uznano te o powierzchni sprzedaży przekraczającej już 400 m2, jednak wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2008 r. uznano to za niezgodne z Konstytucją RP. Obecnie należy opracowywać osobne plany zagospodarowania tylko w sytuacji, gdy powierzchnie handlowe przekraczają 2000 m2, a tego w  Głownie nie ma.

Muszkieterowie lub Galeria Głowno

Jedną z dwóch nowych propozycji zagospodarowania działki miejskiej zaprezentowanych podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie jest zlokalizowanie na tym terenie supermarketu spożywczego Intermarche oraz supermarketu „dom i ogród” Bricomarche. Zainteresowani zakupem działki Muszkieterowie to zrzeszenie przedsiębiorców, którzy w ramach franczyzy zarządzają swoim sklepem w oparciu o wspólny system. Najbliższy supermarket Intermarche zlokalizowany jest obecnie na osiedlu Bratkowice w Łowiczu. W ramach współpracy z samorządami i akcji społecznej Place Zabaw Muszkieterowie proponują ponadto zakup urządzeń i montaż placów zabaw na terenie udostępnionym przez lokalny samorząd. Zaletą jest to, że siedzibą spółki byłoby Głowno, a tym samym tu płacono by podatki.
Drugi pomysł zagospodarowania działki miejskiej przy ul. Sikorskiego 59 zaprezentowała łódzka firma Sygnium Tomasza Kaczmarka. Proponuje ona wykorzystanie tego terenu pod budowę Galerii Głowno tj. centrum handlowo-usługowo-rozrywkowo-gastronomicznego o łącznej powierzchni ponad 8.300 m2 z parkingami na 167 pojazdów. Inwestor deklaruje wolę współpracy z miejscowymi przedsiębiorcami, w których upatruje potencjalnych najemców powierzchni galerii, a sam jest póki co zainteresowany dzierżawą działki od miasta, a docelowo jej zakupem.
Z wizualizacjami obu koncepcji można zapoznać się poniżej.

Burmistrz Głowna zachęca mieszkańców do wyrażenia własnych opinii na temat zaprezentowanych propozcyji zagospodarowania działki miejskiej. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem dostępnej na stronie głównej www.glowno.pl zakładki Zapytaj Burmistrza lub dostarczając swe pisemne uwagi do sekretariatu Burmistrza (ul. Młynarska 15). 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« wstecz

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.