GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.

Treść strony

 • Zofia Ogórek
  Zofia Ogórek

Zofia Ogórek

Zofia Ogórek z domu Wojciechowska jest rodowitą głownianką. Urodziła się 13 stycznia 1949 r. w Głownie. W 1963 r. ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 w Głownie, a następnie w 1967 r. zdała maturę w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym. W latach 1967-1972 studiowała na Uniwersytecie Łódzkim uzyskując tytuł magistra chemii. Przez pierwsze trzy lata po ukończeniu studiów pracowała jako nauczyciel w szkołach łódzkich. Początkowo w Szkole Podstawowej nr 175 w Łodzi, a następnie w VI i XXV Liceum Ogólnokształcącym oraz w Szkole Podstawowej dla Pracujących.
W 1971 r. wstąpiła w związek małżeński z Jerzym Ogórkiem. W 1976 r. rozpoczęła pracę w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Głownie (obecnie jest to Zespół Szkół nr 1 im. Romualda Cebertowicza) jako nauczyciel fizyki i chemii. W roku 2006 przeszła na emeryturę. Była nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń wspomnianej szkoły. Jej praca społeczna to wieloletnia opieka nad Samorządem Uczniowskim, który organizował działalność pozalekcyjną uczniów oraz inicjował różnorodne akcje charytatywne. Prowadziła także koła zainteresowań – turystyczne, fotograficzne, chemiczne.
Wielką jej pasją była i jest nadal turystyka. Potrafiła tą pasją „zarazić” młodzież. Dzięki niej uczniowie poszczególnych klas szkoły zawodowej i technikum poznali prawie wszystkie zakątki naszej Ojczyzny, poznali również szereg innych krajów, ich kulturę, życie i obyczaje. Swych wychowanków uczyła hartu ducha, odpowiedzialności, zdyscyplinowania i miłości do swojego kraju. To wszystko z pewnością zaprocentowało w jej dalszym życiu.
W roku 1983 Zofia Ogórek rozpoczęła swoją długoletnią działalność w Związku Nauczycielstwa Polskiego – organizacji zawodowej pracowników oświaty. Przez 22 lata pełniła w niej funkcję prezesa Oddziału ZNP w Głownie. Przez jedna kadencję była członkiem Prezydium Okręgu łódzkiego ZNP, a przez dwie kadencje – członkiem Zarządu Okręgu ZNP w Łodzi. Kierując oddziałem w Głownie nawiązała ścisły kontakt ze wszystkimi Ogniskami ZNP skupiającymi nauczycieli i pracowników niepedagogicznych – związkowców służąc im radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów zarówno w pracy zawodowej, jak i w codziennym życiu. Wiele uwagi poświęcała seniorom starając się ulżyć im w trudnych momentach ich życia. Skupiała się nie tylko na problemach oświaty w najbliższym środowisku, ale brała czynny udział we wszelkich akcjach Zarządu Głównego ZNP i Okręgu Łódzkiego ZNP mających na celu dobro oświaty, szkoły i polskiego nauczyciela. Jest współautorką „Rysu historycznego Związku Nauczycielstwa polskiego na terenie miasta Głowna. Lata 1924-2005” oraz „Biografii działaczy związkowych i oświatowych z terenu Głowna” wydanych z okazji 100-lecia ZNP. Obecnie aktywnie uczestniczy w pracach Komisji Historycznej przy Oddziale ZNP w Głownie nad monografią „Historia oświaty Głowna i najbliższych okolic”. W 1994 r. Zofia Ogórek została radną Rady Miejskiej w Głownie, w której pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty i Zdrowia. W okresie tej kadencji znacznie poprawiły się warunki nauki uczniów z rejonu Szkoły Podstawowej nr 2, dzięki oddaniu do użytku nowego budynku szkolnego. Od 1998 r. tj. od chwili powstania powiatów jest – już czwartą kadencję – radną Rady Powiatu Zgierskiego. Obecnie pełni tam również funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji. Współuczestniczyła w ustanawianiu prawa lokalnego Powiatu Zgierskiego. Pracując w Komisji Oświaty zabiega o jak najlepsze warunki nauki i pracy w placówkach oświatowych powiatu zgierskiego, ze szczególnym uwzględnieniem naszego miasta. W głowieńskich szkołach oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dokonano szeregu prac remontowych, łącznie z termomodernizacją budynku Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych. Poprawiono również infrastrukturę szkolna i drogową.
W 2004 r. współtworzyła Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet w Głownie. Wiele uwagi poświęciła w tej działalności promocji zdrowia kobiet, działalności charytatywnej na rzecz najuboższych rodzin
w naszym mieście oraz działalności kulturalnej i turystycznej. W roku 2010 założyła Stowarzyszenie „Senior” w Głownie, którego jest prezesem. Działa w nim na rzecz przeciwdziałania marginalizacji osób w średnim i starszym wieku, edukacji w zakresie medycyny, profilaktyki zdrowia, kultury, sztuki, nauk społecznych, ekonomicznych, informatycznych. Prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób starszych. Przez wiele lat była i jest organizatorem życia kulturalnego i turystycznego dla środowiska oświatowego i społeczności głowieńskiej. Dzięki niej wielu mieszkańców naszego miasta miało możliwość uczestniczyć w najciekawszych premierach filmowych i teatralnych  Łodzi i Warszawie oraz zwiedzić prawie wszystkie kraje Europy. Corocznie z wyjazdów tego rodzaju korzysta około 260 osób. Zofia Ogórek cieszy się w naszym mieście poważaniem i uznaniem. Stąd wniosek Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP o przyznanie Jej tytułu „Zasłużony dla Miasta Głowna”.
Nagrody i odznaczenia:
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złota Odznaka ZNP,
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi za Zasługi dla Województwa Łódzkiego
- Srebrna Odznaka „Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży”
 
Z wnioskiem o nadanie Pani Zofii Ogórek tytułu „Zasłużony dla Miasta Głowna” za pośrednictwem Radnego Rady Miejskiej w Głownie Przemysława Milczarka, wystąpił Zarząd Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Głownie w składzie: Mieczysław Dylik, Irena Dziewiór, Maria Jakiel, Marzena Kowalska oraz Tadeusz Łukaszewski.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.