GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • 2019 | 
 • Spotkanie Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka z mieszkańcami miasta | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.

Treść strony

Spotkanie Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka z mieszkańcami miasta

W dniu 5 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka z mieszkańcami miasta, którego tematem była uchwała Rady Miejskiej w Głownie w sprawie wysokości ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Najważniejsze poruszane kwestie bulwersujące mieszkańców to: uzasadnienie planowanej od 1 stycznia 2020 r. podwyżki opłaty za wywóz odpadów (miałaby ona wzrosnąć do 33,50 zł od osoby), powody drastycznego wzrostu wysokości ofert, które złożyły firmy w ogłoszonym przez Gminę Miasta Głowno przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów, sposoby wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się samorząd i mieszkańcy miasta w związku z ogromnymi wzrostami cen za wywóz śmieci.

Burmistrz wskazał, że problem znaczących wzrostów kosztów wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych jest zjawiskiem, które ogromnie nasiliło się w bieżącym roku i szczególnie dotyka te samorządy, które w ostatnim czasie przeprowadzają wymagane ustawowo w tym zakresie przetargi. Samorządy nie mają żadnego wpływu na ilość i wysokość ofert, jakie składają firmy wywożące odpady.

Burmistrz podkreślił, że zwróci się na piśmie do właściwych instytucji, ministerstw oraz posłów i senatorów szczególnie z naszego regionu i liczy na wypracowanie nowych rozwiązań systemowych w gospodarce odpadami w Polsce, gdyż te obecne nie sprawdzają się. Takie wystąpienia wielu samorządów z różnych części kraju miały już miejsce w ostatnim okresie. Teraz zaś po wyborach parlamentarnych sprawa ta winna stać się priorytetowa.

Burmistrz poinformował, że przygotowuje zmianę sposobu naliczania opłaty za wywóz odpadów (ustawodawca przewidział trzy metody naliczania opłat: od mieszkańca, od ilości zużytej wody oraz od powierzchni lokalu mieszkalnego) z obowiązującej metody od ilości mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość na metodę od ilości zużytej na niej wody. Szacowana na tą chwilę kwota to 10 zł od metra sześciennego. Choć każda metoda obliczania opłaty ma swoje zalety i wady, to ta w obecnej sytuacji mogłaby być bardziej sprawiedliwą oraz opartą na dostępnych danych z wodomierzy. To zaś, jak wskazuje analiza zużycia wody w całym mieście daje szanse zmniejszyć mieszkańcom jednostkowe opłaty za wywóz śmieci. Mieszkaniec w deklaracji określi zużycie wody w metrach sześciennych na jego nieruchomości, a przy każdej zmianie użycia będzie mógł deklarację zmienić. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga jednak zgody Regionalnej Izby Obrachunkowej - organu kontrolnego samorządów wszystkich szczebli, z którą to instytucją Urząd Miejski w Głownie pozostaje w ciągłym kontakcie.

« wstecz

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.