GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Inne | 
 • 2021 | 
 • Spotkanie członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie z przedstawicielami firmy Stena Recycling | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.

Treść strony

Spotkanie członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie z przedstawicielami firmy Stena Recycling

W związku wątpliwościami, jakie wśród części mieszkańców naszego miasta wywołało posiedzenie Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie, podczas którego radni spotkali się z przedstawicielami firmy Stena Recycling, rozważającej budowę w Głownie instalacji gospodarowania odpadami, wyjaśniamy:

 • Stena Recycling – znana w całej Europie szwedzka firma zajmująca się recyklingiem odpadów poprodukcyjnych jest zainteresowania położoną na terenie przemysłowym przy ul. Norblina prywatną działką, na której wstępnie rozważa budowę instalacji gospodarowania odpadami przemysłowymi.

 • Przedstawiciele firmy zgłosili się do samorządu, informując o ewentualności powstania w Głownie takiej inwestycji.
 • Burmistrz, po zapoznaniu się ze wstępnymi planami inwestora, kierując się zasadami pełnej transparentności, zaproponował publiczne spotkanie z radnymi Rady Miejskiej w Głownie w ramach posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu, aby przedstawiciele firmy przekazali informacje na temat ewentualnej inwestycji, odpowiedzieli na pytania oraz wyjaśnili i rozwiali pojawiające się wątpliwości, co do wpływu tej inwestycji na życie mieszkańców i środowisko naturalne. Na spotkaniu byli też przedstawiciele mediów.
 • W trakcie spotkania przedstawiciele firmy odpowiadali na liczne pytania radnych. Najważniejsze z nich to:
 • Jakie odpady przetwarza instalacja, która może powstać w Głownie?
  Odp. Firma zajmuje się recyklingiem odpadów poprodukcyjnych: drewna, złomu, opakowań, makulatury, sprzętu elektronicznego, odpadów sklasyfikowanych jako niebezpieczne (smary, oleje, aerozole, emulsje, czyściwa – a więc odpady, znajdujące się w każdym warsztacie, czy firmie produkcyjnej). Firma nie zajmuje się odpadami medycznymi i radioaktywnymi. Odpady są w instalacji sortowane i przygotowywane do dalszej obróbki w innych instalacjach tej firmy w innych częściach kraju.

 • Czy ewentualna inwestycja może negatywnie wpłynąć na życie mieszkańców?
  Odp. Zdaniem przedstawicieli Stena Recycling wszelkie instalacje tej firmy spełniają najsurowsze wymogi środowiskowe i standardy bezpieczeństwa, otrzymując w Szwecji, która na kwestię związane z ochroną środowiska jest szczególnie wyczulona, najwyższe wyróżnienia i nagrody. Instalacja jest bezzapachowa, monitorowany jest w niej poziom hałasu, nie jest prowadzone składowisko oraz spełnione są wszelkie zalecenia przeciwpożarowe. Firma ma spełniać wysokie standardy w 15 miastach w Polsce, nigdzie nie spotykając się z odmową budowy podobnej instalacji (jak określili przedstawiciele firmy, naruszenie standardów nawet w jednym przypadku powoduje konsekwencje dla funkcjonowania firmy w całym kraju).

 • Jakie korzyści z tej inwestycji może odnieść Głowno?
  Odp. Tego typu inwestycja warta jest ponad 20 mln zł i jej funkcjonowanie wygenerowałoby nowe podatki do budżetu miasta. Jej ewentualne powstanie to także miejsca pracy dla mieszkańców Głowna. Kolejną korzyścią ma być sam fakt funkcjonowania na terenie miasta firmy o tak uznanej marce i zakresie działalności, co mogłoby spowodować napływ kolejnych inwestycji. Według najnowszych, obowiązujących w Polsce przepisów każde przedsiębiorstwo musi posiadać uregulowaną kwestię gospodarowania odpadami, a obecność instalacji firmy Stena Recycling Polska umożliwia legalny, udokumentowany proces zagospodarowania odpadów, kontrolowany przez państwowe organy i służby ochrony środowiska, a nawet prokuraturę.

 • Jaki czas firma potrzebuje na ewentualne sfinalizowanie prac i uruchomienie inwestycji?
  Odp. Zebranie wszelkich pozwoleń i niezbędnych decyzji oraz sam proces budowy instalacji do gospodarowania odpadami poprodukcyjnymi to około 3 lata.

 • Czy możliwa jest wizyta radnych i mieszkańców miasta w działającej już, podobnej do tej planowanej w Głownie instalacji firmy Stena Recycling?
  Odp. Tak, najbliższa podobna instalacja działa w Warszawie i przedstawiciele firmy zapraszają do jej odwiedzenia radnych oraz zainteresowanych mieszkańców w dogodnym terminie.
 • Spotkanie przedstawicieli firmy Stena Recycling z radnymi Rady Miejskiej w Głownie miało charakter wyłącznie informacyjny, a jego celem było przekazanie radnym wiedzy na temat ewentualnej inwestycji. Firma Stena Recycling, rozważając budowę instalacji na prywatnej działce, nie miała obowiązku informować o tym radnych, mogła się jedynie ograniczyć do spełnienia warunków planu zagospodarowania przestrzennego i zdobycia odpowiednich decyzji i pozwoleń. Zachowanie firmy wydaje się być modelowe, tak jak reakcja radnych, którzy kierując się zasadami jawności i transparentności w życiu publicznym, wprost pytali inwestora o ewentualne korzyści i zagrożenia, płynące z potencjalnej inwestycji dla mieszkańców naszego miasta. Powstanie instalacji firmy Stena Recycling w Głownie nie jest przesądzone, ale każdy potencjalny inwestor, zwłaszcza tak uznany, zasługuje na poważne traktowanie przez samorząd.

« wstecz

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.