Województwo: Łódź
Powiat: Brzeziny i Zgierz
Agrofag: Przeziernik porzeczkowiec
Roślina: Porzeczka czarna
Data publikacji komunikatu: 12.05.2015 r.
Gąsienice przeziernika żerują w rdzeniu pędów porzeczek drążąc korytarze, co jest przyczyną więdnięcia, zasychania i wyłamywania się pędów.
Wyznaczenie optymalnego terminu zabiegu na swojej plantacji możemy określić rejestrując dynamikę lotu motyli. W tym celu po kwitnieniu niezbędne jest wywieszenie na plantacji pułapek feromonowych i systematyczna rejestracja odłowionych motyli. Obserwacje przeprowadza się co 3-4 dni i rejestruje liczbę odłowionych motyli.
Zabieg wykonujemy podczas intensywnego lotu motyli oraz po zbiorze owoców.
W przypadku braku pułapek feromonowych zabiegi zwalczające rozpoczynamy około 3 tygodniepo kwitnieniu porzeczek.
Próg ekonomicznego zagrożenia wynosi średnio 15 szt. odłowionych motyli na pułapkę lub 10 uszkodzonych pędów z wyjedzonym rdzeniem w próbie 200 krzewów.
--------------------------------------------
Województwo: Łódź
Powiat: Brzeziny i Zgierz
Agrofag: Mszyce
Roślina: Porzeczka czarna
Data publikacji komunikatu: 12.05.2015 r.
Na plantacjach porzeczki czarnej pojawiły się mszyce.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania mszyc należy podjąć po przeprowadzeniu lustracji mających na celu ocenę nasilenia tego szkodnika. Lustracje należy wykonywać systematycznie od początku wegetacji aż do zbioru owoców, z częstotliwością co 2 tygodnie.
Zabieg chemiczny należy wykonać po przekroczeniu ekonomicznego progu zagrożenia,
tj. stwierdzenia każdorazowo 20 kolonii w próbie 200 losowo wybranych pędów.
--------------------------------------------
Województwo: Łódź
Powiat: Brzeziny i Zgierz
Agrofag: Amerykański mączniak agrestu
Roślina: Porzeczka czarna
Data publikacji komunikatu: 12.05.2015 r.
Zwalczanie amerykańskiego mączniaka agrestu, niezależnie od nasilenia choroby, konieczne jest na plantacjach odmian podatnych, szczególnie ważna jest ochrona plantacji młodych.
Chemiczne zwalczanie oparte jest na zabiegach profilaktycznych, które należy rozpocząć ok. 2 tygodnie po kwitnieniu, dalsze zabiegi należy kontynuować przeciętnie co 10-14 dni aż do zbioru owoców, z zachowaniem okresów karencji.
W latach o dużym nasileniu choroby należy wykonać 1-2 zabiegi po zbiorach owoców, pierwsze opryskiwanie wykonać bezpośrednio po zbiorach, następne 10-14 dni później.
Decyzję o zwalczaniu choroby należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji dotyczącej nasilenia choroby i analizy warunków pogodowych, które mają istotny wpływ na przebieg rozwoju choroby.
Rozwojowi choroby sprzyjają ciepłe i wilgotne lata.
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |