GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
  • O mieście | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
  • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
  • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
    GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
    zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
  • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
    PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
    To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
  • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.

Treść strony

  • -
    Herb Miasta
  • Widok na zalew Mrożyczka i pormenadę pieszo-rowerową
    Widok na zalew Mrożyczka i promenadę pieszo-rowerową

O Mieście

 
 
Głowno zajmuje obszar około 20 km2 i położone jest w północnej części woj. łódzkiego, w powiecie zgierskim na dogodnym szlaku komunikacyjnym biegnącym wzdłuż drogi krajowej nr14 oraz linii kolejowej Łódź – Łowicz – Warszawa, w odległości zaledwie 30 km od Łodzi, 23 km od Łowicza i ok. 100 km od Warszawy. Od skrzyżowania autostrad A1-A2 w rejonie Strykowa dzieli je zaledwie10 km, a od węzła autostradowego Łowicz w rejonie Łyszkowic – ok. 18 km.
 
Położenie miasta w strefie Nizin Środkowopolskich w granicach obszaru Równiny Łowicko-Błońskiej, nad trzema rzekami: Mrogą, Mrożycą i Brzuśnią w otoczeniu lasów sprawia, że panuje tu specyficzny mikroklimat. Głowno posiada dwa zalewy o łącznej powierzchni 39 ha zasilane wodami rzeki Mrogi.
Walory krajobrazowe i przyrodnicze Głowna docenili już przedwojenni mieszkańcy Łodzi, dla których,miasto stanowiło chętnie odwiedzane letnisko. Dziś Głowno podejmuje próbę powrotu do tych tradycji przedwojennych w bardziej nowoczesnej, zmodyfikowanej formie zachęcając mieszkańców większych miast Regionu Łódzkiego - choć nie tylko - do weekendowej Rodzinnej Re-Kreacji w  tym właśnie miejscu. 
 
Do Głowna dojechać można autobusami PKS, komunikacją busową prywatnych przewoźników oraz komfortowymi pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Główny przystanek autobusowy mieści się przy Placu Wolności, zaś dworzec PKP - przy ul. Kolejowej. Ich lokalizację sprawdzić można tutaj, a rozkłady jazdy PKS i BUS - tutaj, zaś z rozkładem jazdy PKP - tutaj.
Połączenie kolejowe Głowno posiada od 15 listopada 1902 roku. Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 15 Bednary-Łódź Kaliska - część dawnej Kolei Warszawsko-Kaliskiej. Przez 4 lata tj. od 1 października 2007 do 1 października 2011, ze względu na jej zły stan techniczny  i nieopłacalność utrzymywania ruchu pasażerskiego, linią tą odbywały się wyłącznie przewozy towarowe i prowadzono nią doraźne objazdy.
Ruch pasażerki został przywrócony po zakończeniu remontu linii na przełomie sierpnia i września 2011.  W roku 2012 rozpoczęto modernizację zdewastowanego budynku dworca kolejowego. W ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Budowa Systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”, którego celem jest stworzenie systemu transportu szynowego obejmującego województwo łódzkie (w tym Głowno) na linii Łódź Głowno-Łowicz kursować mają nowoczesne pociągi szynowe Flirt.
Głowno posiada komunikację miejską. Uruchomiono ją w 1977 r. Obecnie jest to jeden autobus. Z rozkładem jego kursów można zapoznać się tutaj
 
Na terenie Głowna funkcjonują:

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki
- Zespół Szkół Specjalnych
- Gimnazjum Miejskie im. Jana Pawła II
- Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych
- Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II
- Zespół Szkół nr 1 im. prof. Romualda A. Cebertowicza
- Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
- Trzy przedszkola publiczne, oddział przedszkolny przy Zespole Szkół Specjalnych, prywatny punkt przedszkolny oraz dwa prywatne przedszkola.
 
- Trzy parafie rzymskokatolickie: św. Jakuba, św. Barbary i św. Maksymiliana
Większość mieszkańców Głowna stanowią katolicy. Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzi także placówka zboru Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Łodzi oraz Świadkowie Jehowy. Zamieszkuje tu również niewielka diaspora Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, której członkowie należą do parafii p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Lipce.
- Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna
- Hala Sportowa-Widowiskowa, dwa boiska wielofunkcyjne Orlik 2012, stadion piłkarski, korty tenisowe, skatepark, boisko wielofunkcyjne (w tym lekkoatletyczne), boiska do siatkówki plazowej oraz boiska do beach soccera, sezonowy dmuchany park wodny, plac zabaw na plaży (statek), w lecie - strzeżone kąpielisko, plaża z parasolami i darmowymi leżakami oraz wypozyczalnia sprzętu pływającego. Od roku 2015 na zalewie funkcjonuje Zatoka ZHP czyli przystań żeglarska prowadzona przez Hufiec ZHP Głowno. 

 

« wstecz

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.