GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
  • 2020 | 
  • Świętowaliśmy 100.rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • SIERPIEŃ – Święto Miasta
    SIERPIEŃ – Święto Miasta
    Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
  • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
    SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
    To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
  • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
  • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
  • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
    PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
    To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.

Treść strony

Świętowaliśmy 100.rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

Niezwykłą oprawę miały uroczystości Święta Wojska Polskiego w Głownie. W tym roku przypada bowiem 100.rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – jednego z najwspanialszych zwycięstw w historii oręża polskiego, na którego pamiątkę ustanowiono święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji odsłonięto w naszym mieście dwa postumenty, które poświęcono bohaterom tej wielkiej wiktorii. Dzień 15 sierpnia to także liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
 
Uroczystości miejsko-parafialne rozpoczęły się od wykładu w kościele św. Jakuba Apostoła na temat wojny polsko-bolszewickiej, który wygłosił Grzegorz Wróbel – kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Po wykładzie odbyła się msza święta, celebrowana przez Dziekana Głowieńskiego księdza dr Stanisława Banacha, podczas której kazanie wygłosił ksiądz biskup prof. Andrzej Franciszek Dziuba – Ordynariusz Diecezji Łowickiej. Po nabożeństwie, jego uczestnicy udali się przed świątynię, gdzie nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik poświęcony poległym za Ojczyznę i Wiarę w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Następnie uformował się pochód, który wraz z pocztami sztandarowymi i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Głowno przeszedł do pobliskiego Parku im. Armii Krajowej, gdzie odbyła się miejska część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu Rzeczpospolitej Polskiej i okolicznościowym przemówieniu Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego głazu, upamiętniającego Obrońców Ojczyzny w 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Postument, przy którym wartę pełnili harcerze z ZHP i ZHR, odsłoniły głowieńskie dzieci – ośmioletnia Oliwka Romanowicz i pięcioletni Filip Marczewski. Stosowną modlitwę za bohaterów odmówił ks. bp prof. Andrzej Franciszek Dziuba. Uroczystości zakończyło
składanie kwiatów pod postumentem. Oprócz burmistrza Grzegorza Janeczka i jego zastępczyni Magdaleny Błaszczyk, kwiaty złożyli m.in. Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, radne Sejmiku Województwa Łódzkiego: Alicja Antczak i Edyta Strumian, członek zarządu powiatu zgierskiego Wojciech Brzeski i wiele innych delegacji. Uroczystości zakończyło odśpiewanie przez harcerzy z Hufca ZHP w Głownie pieśni patriotycznych.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.