GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.

Treść strony

Miejska Biblioteka Publiczna

Kontakt:

95-015 Głowno, ul. Kopernika 45
tel. 42 719-17-12
 
Poniedziałek, Środa, Piątek – 10.00 - 18.00
Czwartek – 8.00 - 16.00
Sobota – 9.00 - 16.00
 

Kierownik: Ewa Fijołek

Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie jest samorządową instytucją kultury działającą na terenie miasta Głowna. Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych, upowszechnianiu wiedzy, nauki, rozwojowi kultury.
Geneza biblioteki publicznej w Głownie wiąże się z utworzeniem biblioteki przez ZNP. W 1949 r. księgozbiór biblioteki ZNP liczył 700 książek i został przekazany bibliotece miejskiej. Władze miasta zadecydowały o zatrudnieniu bibliotekarki. Biblioteka kilkakrotnie zmieniała lokalizację, m.in. jakiś czas zajmowała pomieszczenia przy pl. Wolności 17. Mieściła się też w punktcie w Domu Dziecka na Zabrzeźni . W 1950 biblioteka posiadała 2.750 woluminów, a w 1959 ok. 7 tys. woluminów. W 1950 zorganizowano czytelnię.
W latach 50. liczba czytelników sięgała ok. 600 osób. Podstawowym ograniczeniem działalności tej placówki były złe  warunki lokalowe.
Przełomową datą w historii istnienia placówki był rok 1977, kiedy to Biblioteka została umieszczona  w przestronnym 180 m2 pomieszczeniu zlokalizowanym przy ul. Sikorskiego w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkaniowego. W tym miejscu Biblioteka  działała do 1990 roku. W 1991 roku Bibliotekę przeniesiono do budynku przy ul. Kopernika 45, w którym funkcjonuje  się do chwili obecnej.

Księgozbiór zgromadzony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głownie ma charakter „uniwersalny”. Liczy on 23 tys. woluminów. Placówka gromadzi i udostępnia literaturę dla dzieci i młodzieży, beletrystykę  dla dorosłych i literaturę popularnonaukową.
Struktura zbiorów MBP w Głownie przedstawia się następująco: literatura piękna dla dzieci i młodzieży – 3.720 wol. (16 %), literatura piękna dla dorosłych – 10.100  (44 %), literatura popularno-naukowa – 9.180 (40 %).


Zbiory biblioteczne uzupełniane są systematycznie o nowe, ciekawe wydawnictwa. Przy zakupach nowości kładziemy szczególny nacisk na wzbogacenie księgozbioru o pozycje najbardziej poszukiwane i aktualne, zaspokajające potrzeby środowiska, w którym biblioteka funkcjonuje.
Biblioteka posiada bogaty księgozbiór podręczny, liczący ok. 2280 wol., który jest regularnie uaktualniany i rozszerzany. Najliczniej i najlepiej wyposażone są takie działy jak: pedagogika, historia Polski i powszechna, ekonomia, psychologia, socjologia. Najczęściej z księgozbioru podręcznego korzysta młodzież szkolna i studenci, stanowiący zdecydowaną większość czytelników odwiedzających naszą instytucję. Pracownicy biblioteki chętnie pomagają w wyszukiwaniu informacji potrzebnych użytkownikowi lub w rozwiązaniu trudnej kwerendy. Księgozbiór podręczny udostępniany jest czytelnikom nie tylko  na miejscu, ale również w formie wypożyczeń na zewnątrz.
Czytelnikami biblioteki są dzieci, młodzież i dorośli. Z usług biblioteki korzysta rocznie ok. 1400 czytelników, przy czym największy procent stanowią dzieci, uczniowie i studenci ( 38 %)  oraz czytelnicy w przedziale wiekowym 25-44 lata ( 33 %).

W 2004 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie przystąpiła do programu „IKONKA”, przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji,  w ramach którego otrzymała 3 komputery wraz z oprogramowaniem. Głównym celem w/w programu  jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internet.
Od lipca 2004 r.  rozpoczęła działalność czytelnia internetowa. Korzysta z niej głownie młodzież szkolna. Czytelnia czynna jest w godzinach otwarcia Biblioteki.
W 2008 roku Biblioteka rozpoczęła prace nad tworzeniem komputerowego katalogu zbiorów bibliotecznych.
Począwszy od 2004 roku MBP w Głownie otrzymuje dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja czytelnictwa”, Priorytet 1 „Rozwój księgozbiorów bibliotek”. Celem programu jest zwiększenie czytelnictwa poprzez wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów bibliotek publicznych.
Dzięki dofinansowaniu otrzymywanemu z MKIDN w ciągu 9 lat zakupiono 2.090 pozycji książkowych.
W 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie nabyła 455 woluminów, w zakupach uwzględniając zainteresowania i potrzeby czytelników.
Z literatury popularno-naukowej warto wymienić : „ Wielką księgę królów i prezydentów Polski”, „Historię Polski XX wieku”, „Kobiety dyktatorów”, „Ludzie i religie w Polsce”.
Wśród czytelników beletrystyki dla dorosłych dużym zainteresowaniem  cieszą się:  Cykl „Pieśń Lodu i Ognia”  G.R.R. Martina, powieści H. Murakami : „Na południe od granicy…” ,”Tańcz, tańcz, tańcz” , „Cztery pory roku” i „Sklepik z marzeniami” S. Kinga, „Krwawa zemsta”  J. Chmielewskiej, „ Schronienie” H. Cobena, „Trafny wybór” J.K. Rowling, „Houston, mamy problem” K. Grocholi.

Poza działalnością podstawową placówka prowadzi różne formy działalności kulturalno-oświatowej, tj.: wycieczki wprowadzające, lekcje biblioteczne, pogadanki, prelekcje.


Dużym zainteresowaniem i popularnością wśród czytelników  cieszą się spotkania autorskie. Są one aktywną zachętą do czytania, rozwijają wrażliwość, upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka, a przede wszystkim stwarzają wspaniałą okazję do bezpośredniego kontaktu z twórcą i jego dziełami.
W głowieńskiej bibliotece gościło wielu znanych i cenionych twórców, piszących dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych, m.in.:  Beata Ostrowicka, Ewa Nowak, Krystyna Gaczyńska, Ewa Ostrowska.
W 2012 r.  zaprezentowali swoją twórczość na spotkaniach z czytelnikami: Paweł Beręsewicz - autor znanych i lubianych powieści dla dzieci, Barbara Ciwoniuk – popularna pisarka, laureatka wielu nagród w dziedzinie literatury młodzieżowej, poruszająca w swojej twórczości trudne tematy i problemy współczesnych nastolatków oraz  Marta Fox – poetka, dziennikarka, powieściopisarka, eseistka.  W spotkaniach z pisarzami uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i Gimnazjum Miejskiego.
W czasie ferii zimowych  biblioteka przygotowuje ciekawy i różnorodny program zajęć, cieszący się rokrocznie dużym zainteresowaniem wśród dzieci.
Dużym powodzeniem wśród czytelników biblioteki cieszą się  „kiermasze taniej książki”, na których za przysłowiową złotówkę można zakupić ciekawą książkę.

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.