Kierownik: Ewa Fijołek
Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie jest samorządową instytucją kultury działającą na terenie miasta Głowna. Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych, upowszechnianiu wiedzy, nauki, rozwojowi kultury.
Geneza biblioteki publicznej w Głownie wiąże się z utworzeniem biblioteki przez ZNP. W 1949 r. księgozbiór biblioteki ZNP liczył 700 książek i został przekazany bibliotece miejskiej. Władze miasta zadecydowały o zatrudnieniu bibliotekarki. Biblioteka kilkakrotnie zmieniała lokalizację, m.in. jakiś czas zajmowała pomieszczenia przy pl. Wolności 17. Mieściła się też w punktcie w Domu Dziecka na Zabrzeźni . W 1950 biblioteka posiadała 2.750 woluminów, a w 1959 ok. 7 tys. woluminów. W 1950 zorganizowano czytelnię.
W latach 50. liczba czytelników sięgała ok. 600 osób. Podstawowym ograniczeniem działalności tej placówki były złe warunki lokalowe.
Przełomową datą w historii istnienia placówki był rok 1977, kiedy to Biblioteka została umieszczona w przestronnym 180 m2 pomieszczeniu zlokalizowanym przy ul. Sikorskiego w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkaniowego. W tym miejscu Biblioteka działała do 1990 roku. W 1991 roku Bibliotekę przeniesiono do budynku przy ul. Kopernika 45, w którym funkcjonuje się do chwili obecnej.
Księgozbiór zgromadzony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głownie ma charakter „uniwersalny”. Liczy on 23 tys. woluminów. Placówka gromadzi i udostępnia literaturę dla dzieci i młodzieży, beletrystykę dla dorosłych i literaturę popularnonaukową.
Struktura zbiorów MBP w Głownie przedstawia się następująco: literatura piękna dla dzieci i młodzieży – 3.720 wol. (16 %), literatura piękna dla dorosłych – 10.100 (44 %), literatura popularno-naukowa – 9.180 (40 %).
Zbiory biblioteczne uzupełniane są systematycznie o nowe, ciekawe wydawnictwa. Przy zakupach nowości kładziemy szczególny nacisk na wzbogacenie księgozbioru o pozycje najbardziej poszukiwane i aktualne, zaspokajające potrzeby środowiska, w którym biblioteka funkcjonuje.
Biblioteka posiada bogaty księgozbiór podręczny, liczący ok. 2280 wol., który jest regularnie uaktualniany i rozszerzany. Najliczniej i najlepiej wyposażone są takie działy jak: pedagogika, historia Polski i powszechna, ekonomia, psychologia, socjologia. Najczęściej z księgozbioru podręcznego korzysta młodzież szkolna i studenci, stanowiący zdecydowaną większość czytelników odwiedzających naszą instytucję. Pracownicy biblioteki chętnie pomagają w wyszukiwaniu informacji potrzebnych użytkownikowi lub w rozwiązaniu trudnej kwerendy. Księgozbiór podręczny udostępniany jest czytelnikom nie tylko na miejscu, ale również w formie wypożyczeń na zewnątrz.
Czytelnikami biblioteki są dzieci, młodzież i dorośli. Z usług biblioteki korzysta rocznie ok. 1400 czytelników, przy czym największy procent stanowią dzieci, uczniowie i studenci ( 38 %) oraz czytelnicy w przedziale wiekowym 25-44 lata ( 33 %).
W 2004 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie przystąpiła do programu „IKONKA”, przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, w ramach którego otrzymała 3 komputery wraz z oprogramowaniem. Głównym celem w/w programu jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internet.
Od lipca 2004 r. rozpoczęła działalność czytelnia internetowa. Korzysta z niej głownie młodzież szkolna. Czytelnia czynna jest w godzinach otwarcia Biblioteki.
W 2008 roku Biblioteka rozpoczęła prace nad tworzeniem komputerowego katalogu zbiorów bibliotecznych.
Począwszy od 2004 roku MBP w Głownie otrzymuje dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja czytelnictwa”, Priorytet 1 „Rozwój księgozbiorów bibliotek”. Celem programu jest zwiększenie czytelnictwa poprzez wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów bibliotek publicznych.
Dzięki dofinansowaniu otrzymywanemu z MKIDN w ciągu 9 lat zakupiono 2.090 pozycji książkowych.
W 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie nabyła 455 woluminów, w zakupach uwzględniając zainteresowania i potrzeby czytelników.
Z literatury popularno-naukowej warto wymienić : „ Wielką księgę królów i prezydentów Polski”, „Historię Polski XX wieku”, „Kobiety dyktatorów”, „Ludzie i religie w Polsce”.
Wśród czytelników beletrystyki dla dorosłych dużym zainteresowaniem cieszą się: Cykl „Pieśń Lodu i Ognia” G.R.R. Martina, powieści H. Murakami : „Na południe od granicy…” ,”Tańcz, tańcz, tańcz” , „Cztery pory roku” i „Sklepik z marzeniami” S. Kinga, „Krwawa zemsta” J. Chmielewskiej, „ Schronienie” H. Cobena, „Trafny wybór” J.K. Rowling, „Houston, mamy problem” K. Grocholi.
Poza działalnością podstawową placówka prowadzi różne formy działalności kulturalno-oświatowej, tj.: wycieczki wprowadzające, lekcje biblioteczne, pogadanki, prelekcje.
Dużym zainteresowaniem i popularnością wśród czytelników cieszą się spotkania autorskie. Są one aktywną zachętą do czytania, rozwijają wrażliwość, upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka, a przede wszystkim stwarzają wspaniałą okazję do bezpośredniego kontaktu z twórcą i jego dziełami.
W głowieńskiej bibliotece gościło wielu znanych i cenionych twórców, piszących dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych, m.in.: Beata Ostrowicka, Ewa Nowak, Krystyna Gaczyńska, Ewa Ostrowska.
W 2012 r. zaprezentowali swoją twórczość na spotkaniach z czytelnikami: Paweł Beręsewicz - autor znanych i lubianych powieści dla dzieci, Barbara Ciwoniuk – popularna pisarka, laureatka wielu nagród w dziedzinie literatury młodzieżowej, poruszająca w swojej twórczości trudne tematy i problemy współczesnych nastolatków oraz Marta Fox – poetka, dziennikarka, powieściopisarka, eseistka. W spotkaniach z pisarzami uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i Gimnazjum Miejskiego.
W czasie ferii zimowych biblioteka przygotowuje ciekawy i różnorodny program zajęć, cieszący się rokrocznie dużym zainteresowaniem wśród dzieci.
Dużym powodzeniem wśród czytelników biblioteki cieszą się „kiermasze taniej książki”, na których za przysłowiową złotówkę można zakupić ciekawą książkę.
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |