GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
  • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
  • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
    GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
    zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
  • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
  • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.

Treść strony

2 maja – Święto Flagi

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości wynoszącym 5:8 (np. 50 x 80 cm, 70 x 112 cm, 100 x 160 cm) podzielony na dwa równe pasy, z których górny jest biały, a dolny czerwony. Barwy w układzie pionowym umieszcza się w taki sposób, aby kolor biały znajdował się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Odmianą flagi jest flaga z dodatkowo umieszczonym pośrodku białego pola godłem RP.   

Jako jeden z symboli narodowych, flaga podlega ochronie prawnej, a zasady jej używania precyzuje Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Zgodnie z jej zapisami, flagę (bez godła) podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad sejmu, senatu, prezydenta, rządu, organów stanowiących jednostek samorządy terytorialnego – w czasie ich sesji, organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.

Ustawa mówi dodatkowo, że biało-czerwoną flagę można umieszczać w innych miejscach, z zachowaniem szacunku dla symbolu. Tak więc każdy obywatel RP może eksponować flagę narodową, aby podkreślić znaczenie świąt państwowych, narodowych, lokalnych, a nawet swojego prywatnego święta, a tym samym wyrazić swój patriotyzm.

Flaga z godłem jest zarezerwowana dla przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą i ich środków komunikacji, a także dla cywilnych lotnisk i lądowisk, cywilnych samolotów podczas lotów za granicą, kapitanatom (bosmanatom) portów i polskich statków morskich. Podnoszenie lub wywieszanie flagi z godłem przez inne podmioty, w tym przez osoby prywatne, jest nadużyciem.

W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu, a jeśli jest zamocowana na drzewcu dowiesza się do niej czarną żałobną wstęgę – kir. Flagi opuszczonej nie należy łączyć z kirem, gdyż samo jej opuszczenie jest oznaką żałoby.

Kilka podstawowych zasad dotyczących umieszczania i używania flagi:

  1. Wieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta
  2. Flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed każdą inną flagą, np. miast, powiatów, stowarzyszeń, organizacji krajowych i międzynarodowych itp.
  3. Flaga powinna być tak zamocowana, aby nie uległa zerwaniu
  4. Flaga powinna być utrzymana w czystości i dobrym stanie
  5. Flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża lub nie była zamoczona w wodzie
  6. Jeżeli flaga jest umieszczona na pojeździe powinna znajdować się po prawej stronie
  7. Na fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter czy obrazków

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.