Laureeaci Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Drugie Życie Elektrośmieci"
Dziesięciu uczniów Zespołu Szkół licealno-Gimnazjalnych w Głownie wraz z opiekunem Panią Martą Polit - Wawrzyn wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym pod hasłem "Drugie Życie Elektrośmieci", organizowanym przez Europejska Platformę Recyklingu, Polską Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Batteries Poland Sp. z o.o. oraz Fundację Zielony Horyzont.
Konkurs objęty został patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Batteries, a także Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Był on skierowany do uczniów szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.
Celem konkursu było podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytymi bateriami, jak również zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.
Konkurs składał się z licznych zadań, które od 15 listopada 2012 r. do 13 kwietnia 2013 r. realizowali uczniowie. Ostatnim jego etapem było zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki elektrośmieci i zużytych baterii w swojej miejscowości. W ramach akcji w Głownie uczniowie ZSL-G zebrali 6.300 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 50 kg baterii. Wynik zbiórki przerósł oczekiwania organizatorów.
Zespół "Ekozorientowani Głowno" pokonał tym samym 55 zespołów z innych polskich szkół i znalazł się w pierwszej dziesiątce laureatów konkursu. 7 czerwca Ekozorientowani Głowno uczestniczyli w uroczystej gali na Stadionie Narodowym w Warszawie. To nie tylko wygrana uczniów ZSL-G w Głownie, ale wygrana mieszkańców Głowna, którzy wzięli udział w przeprowadzonej przez nich zbiórce elektrośmieci. Uczniowie ZSL-G i ich opiekunowie mają nadzieję, że działania podjęte w ramach konkursu nie zakończą się wraz z nim, ale staną się dla mieszkańców Głowna nieodłącznym elementem życia - życia zgodnego z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego.
Podziękowanie dla mieszkańców miasta Głowna i okolic
za udział w zbiórce ZSEE
W ramach realizowanych przez nasza młodzież trzech ogólnopolskich konkurs,ów ekologicznych - "Drugie Życie Elektrośmieci", "Elektroodpady proste zasady" oraz "Na tropie elektrośmieci", została zorganizowana oraz przeprowadzona na terenie Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii.
Poprzez nasze działania chcieliśmy zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na problem, jakim są elektroodpady i ich negatywny wpływ na naturalne środowisko, a tym samym na każdego z nas. Czy nam się udało? Myślimy, że tak, ponieważ zbiórka przerosła nasze oczekiwania. W ciągu tygodnia udało nam się zebrać ogromną ilość zużytego sprzętu - aż 6300 kg!!!
Jesteśmy dumni z mieszkańców Głowna i okolic, którzy mimo licznych obowiązków, nie zapomnieli o nas, naszej zbiórce i spisali się na medal. A ten podstawowy obowiązek w stosunku do przyrody wypełnili na ocenę celującą.
Cieszy nas fakt, że ludzie rozumieją, iż ochrona przyrody i racjonalne gospodarowanie jej zasobami, ochrona jej walorów jest wielkim wyzwaniem i celem człowieka w XXI w. To tylko od nas zależy, w jakim świecie przyjdzie żyć przyszłym pokoleniom, a o ten świat musimy dbać każdego dnia, my wszyscy, i ci młodzi, i ci starsi, ponieważ każdy człowiek musi czuć pełną odpowiedzialność za naszą planetę. Każdy, nawet najmniejszy krok w stronę ochrony przyrody, nawet ten, który wykonamy na swoim podwórku, jest zarazem wielkim krokiem w kierunku ochrony środowiska. To tylko od nas zależy, czy ten krok wykonamy... My w naszej miejscowości już go wykonaliśmy...
W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Głowna i okolic, uczniom naszej szkoły i ich rodzicom, za ogromne zaangażowanie w nasze działania.
To dzięki państwa pomocy i wsparciu, uczniowie ZSL-G w Głownie zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego. To jest nasza wspólna wygrana, wszyscy jesteśmy zwycięzcami tego konkursu...
Serdecznie dziękujemy
Ekozorientowani Głowno