GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Kultura | 
 • 2013 | 
 • Seniorzy bawili się na Czarze Jesieni | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.

Treść strony

Seniorzy bawili się na Czarze Jesieni

Sobota, 14 września 2013r upłynęła w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie pod znakiem barwnych, różnorodnych, a chwilami mocno zaskakujących prezentacji artystycznych seniorów, którzy wzięli udział w kolejnej już, szóstej edycji Artystycznych Spotkań Seniorów „Czar Jesieni”.
 
Podczas całodniowej imprezy na scenie głowieńskiego MOK wystąpiły zespoły śpiewacze,  zespoły ludowe, kabarety, a nawet formacje taneczne. Jury w składzie Aleksandra Guni – muzyk, dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Głownie, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, Sebastian Kondratowicz – kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Piotr Sędkowski - muzyk i aktor, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz absolwent Birmingham School of Acting oraz Trinity College w Londynie, przesłuchało i oceniło 33 zespoły, 21 solistów, 5 duetów i 2 gawędziarzy.
 
Głowno reprezentowały dwa zespoły śpiewacze tj. "Czeremcha" z MOK oraz Słoneczny Krąg ze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz trzy solistki Anna Solarek – ZNP i Jadwiga Czapnik oraz Krystyna Szreter z MOK.
 
Prezentacjom artystycznym towarzyszył piknik z grillowaniem. Zabawa była przednia. Jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu, gdy konkursowe emocje już opadły, seniorzy zawładnęli  salą widowiskową MOK i plenerową sceną w pobliskim ogrodzie. Tańczyli i bawili się wspólnie kilkadziesiąt minut.
 
W tegorocznej rywalizacji konkursowej najlepiej jury oceniło: zespół Leśnianki z Brójec, chór mieszany Złota Jesień ze Zduńskiej Woli oraz kabaret Bi-Ba-Bo z Łodzi i to tym artystom przyznało I miejsca. Miejsca II przypadły zespołom Fajne Babki z Będkowa, Wrzos z Szadku oraz Bogorii z Buczka, natomiast trzecie miejsca otrzymały zespoły: Ladies Dance ze Zduńskiej Woli, Bukowianki z Brójec i kabaret Rydz z Łasku.
 
Ponadto przyznano 10 wyróżnień, które otrzymały: Złocisty Promień z Radomska, Relax z Głuchowa, Kwiaty Polskie z Wodzierad, Daszynianki z Daszyny, chóru Radość z Łowicza, Zespół Akordeonistów z Andrespola, Jarzębinki z Pabianic, Chóru Echo ze Strykowa oraz dwa zespoły o tej samej nazwie: Czeremcha z Rudy k/Wielunia i Czeremcha z Głowna.
 
W zależności od zajętych miejsc laureaci uhonorowani zostali czekami: za I miejsce - 300 zł , za II – 250 zł a za III – 200 zł. Wyróżnienia premiowane były czekami o wartości 150 zł. Wszystkie zespoły oraz ich instruktorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania oraz drobne gadżety. Każdy zespół odjechał z Głowna z pucharem. Zespoły, które zajęły I i II lokaty otrzymały dodatkowo kosze z kwiatowymi kompozycjami.
 
Wśród licznych solistów jury najlepiej oceniło dwoje. I miejsca przyznało Jadwidze Czapnik z Głowna oraz Jadwidze Karzatka z Będkowa. Miejsce II wyśpiewała Krystyna Szreter z Głowna oraz Danuta Guzek z Głuchowa. Dwa trzecie miejsca zajęły Helena Stępniak z Bedlna oraz Agnieszka Jaszczyk z Brójec. W tej kategorii przyznano sześć wyróżnień. Otrzymały je panie: Bernadetta Micota z Pabianic, Bogusława Stępniak z Bedlna, Barbara Zaskórska z Radomska, Henryka Sosnowska ze Zduńskiej Woli, Czesława Dziedzic z Brzezin oraz pan Tadeusz Gąsiorowski ze Zduńskiej Woli.
 
W tegorocznej edycji Czaru Jesieni zaprezentowano dwa monologi: o „Kasie biletowej” wykonany przez Krystynę Kopeć z Łowicza oraz „Fioletowa koszulka” Tadeusza Karcza z Koluszek. Ich autorzy otrzymali wyróżnienia.
Jury nagrodziło także trzy duety. I miejsce przyznano Czesławie Chachule i Wandzie Bogdan z Brójec, II - duetowi AliZet z Podkowy Leśnej zaś III - Tadeuszowi Karcz i Tomaszowi Olczyk z Koluszek.
 
Laureatów wśród solistów oraz duetów uhonorowano nagrodami rzeczowymi w postaci toreb turystycznych, zestawów filiżanek, lampek nocnych, gadżetami, pucharami i dyplomami pamiątkowymi. Dyplomy otrzymali wszyscy pozostali, którym nie udało się wywalczyć nagród czy wyróżnień.
 
O Głownie piórem seniora
 
Już od kilku lat Czarowi Jesieni towarzyszy konkurs literacki pod hasłem „O Głownie piórem seniora”.
W tegorocznej edycji tej imprezy jury w składzie: Renata Wiśniewska-Wika - polonistka i Ewa Materek - bibliotekarz, nauczyciel oceniło osiem wierszy przyznając nagrody i wyróżnienia. Najwyżej oceniony został wiersz silnie zakorzeniony w historii „Historia Głowna wierszem opisana” autorstwa Aliny Stenckiej z Podkowy Leśnej, która osobiście odczytała i wręczyła go wraz z dedykacją Burmistrzowi Głowna Grzegorzowi Janeczkowi. Drugie miejsce przyznano Danucie Krawczyk z Głowna, a miejsce trzecie Marii Kubiś z Pabianic. Wyróżnienia otrzymały: Janina Milczarek z Pabianic, Jadwiga Witczak z Bedlna, Krystyna Kopeć z Łowicza oraz Jadwiga Czapnik z Głowna.
 
Wszystkie nagrody i wyróżnienia, a także podziękowania za udział w przeglądzie artystycznym seniorów wręczył Burmistrz Głowna, który patronował imprezie.
Patronatem medialnym objęły ją: Wieści z Głowna i Strykowa, Nowy Łowiczanin, Radio Victoria, Radio Łódź oraz Ogólnopolski Portal Internetowy Droga do Sławy Artyści 24.pl. W organizację imprezy włączyła się również Firma Alles oraz sieć kwiaciarń z Głowna.
 
Nagrodzony wiersz o Głownie:

autor: Alina Stencka, Podkowa Leśna

Historia Głowna wierszem opowiedziana
 
Już w piętnastym dawnym wieku
Ta historia się zaczyna.
Cnych Głowińskich herbu Roch
Znana wszystkim jest rodzina.
 
Jakub możny i pobożny
W Głownie kościół wnet funduje.
Gdy uprasza Siemowita
Miasto prawa otrzymuje.
 
Wiek szesnasty niezbyt dobry,
Pożar miasto to rujnuje.
Dobry król litością zdjęty
Wszystkim „wolniznę” daruje.
 
Gdy ponownie w pięknym mieście
Po pożodze dym się snuje,
Król podatki cnym mieszkańcom
Znów na dziesięć lat daruje.
 
Po potopie szwedzkim bieda,
Wciąż rabunki i zaraza.
W osiemnastym wieku wszystkich
Prawie czekała zagłada.
 
Ród Głowińskich zdjęty żalem,
Ważne kroki podejmuje:
Dobra oraz miasto Głowno
Baltazar Ciecierski kupuje.
 
Tenże Żydów tu sprowadza -
W mieście handel się rozwija,
Odbywają się jarmarki.
Patronuje im Maryja.
 
Polska traci niepodległość,
Więc i Głowno pod zaborem.
Domy razem z mieszkańcami
Pruskim objęto rygorem.
 
W dziewiętnastym wieku w Głownie,
Róg Łowickiej i Cmentarnej,
Dzieci mogą już uczęszczać
Do szkoły elementarnej.
 
Ale już pod koniec wieku
Głowno miastem być przestaje.
Mija prawie lat pięćdziesiąt
Miejskie prawa znów dostaje.
 
Po światowej pierwszej wojnie
Miasto bardzo jest zniszczone,
Lecz mieszkańcy dzielni mówią,
Że nie wszystko jest stracone.
 
Miedź i mosiądz się walcuje,
Stają wille, kwitną kwiaty,
A łodzianie przyjeżdżają,
Zaludniają pensjonaty.
 
Druga wojna, okupacja.
W mieście getto utworzono.
Ponad pięć tysięcy Żydów
W jednym miejscu umieszczono.
 
A po wojnie odbudowa.
Rosną domy, szkoły, sklepy,
Mkną po mieście autobusy,
W nich mężczyźni i kobiety.
 
Głowno coraz jest piękniejsze.
Mieszkańcy mili, życzliwi
Dbają o swoje miasto
I są bardzo w nim szczęśliwi.

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.