W niedzielę, 26 kwietnia 2015 r. w przestrzeni dworca PKP w Głownie odbyła się promocja książki pt. „Dzieje społeczności żydowskiej w Głownie” napisanej na zlecenie Gminy Miasta Głowno reprezentowanej przez Burmistrza Głowna, przez dr Tomasza Romanowicza. Wydarzenie to połączone zostało ze spotkaniem z historią, kulturą, tradycją i sztuką żydowską.
Organizatorem wydarzenia była Gmina Miasta Głowno. Patronat objęła nad nim Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, a Partnerem Wydarzenia była Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense. Uczestnicy spotkania – zarówno w przenośni, jak i dosłownie – zasmakować mogli dzisiejszej muzyki, sztuki i kuchni żydowskiej.
Wśród gości znaleźli się m.in.: członek Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Pan Leonard Śniatkiewicz, przedstawiciele Fundacji Monumentum Iudaica Lodzense z Panem Markiem Szukalakiem – prezydentem fundacji, Dyrektor Centrum Dialogu im. Edelmana Pani Joanna Podolska-Płocka, Poseł RP Pan Artur Dunin, Radni Rady Miejskiej w Głownie, przedstawiciele Muzeum w Łowiczu, Pan Tomasz Romanowicz - autor książki, jego najbliźsi, przyjaciele oraz osoby, które przyczyniły się do powstania książki, a także honorowi i zasłużeni obywatele miasta Głowna, Proboszcz Parafii św. Jakuba w Głownie ks. Stanisław Banach oraz przedstawiciele placówek kulturalnych i oświatowych.
Na spotkaniu gościli Państwo Alina i Klaus Leutner, dzięki którym w 2008 r. i w 2011 r. Głowno odwiedziła Pola Hinenberg – nieżyjąca już dziś zgierzanka żydowskiego pochodzenia, która jako nastoletnia dziewczyna przebywała wraz z rodziną w Głownie.
W promocji książki uczestniczyli także przedstawiciele rodziny nieżyjących już Państwa Marianny, Ignacego i Władysława Michalaków z Boczek Domaradzkich w gminie Głowno, którzy 1993 r. uhonorowani zostali przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Państwo Michalakowie ukrywali rodzinę żydowską Stanisława i Felicji Rajchów z córką Haliną. Na niedzielnym spotkaniu gościliśmy Panią Henrykę Bończewską-córkę Pana Władysława, Panią Monikę Bończewską-wnuczkę, Panią Bożenę Michalak-synową i Panią Alinę Mardofel-wnuczkę.
Wydarzenie wzbogaciła wystawa obrazów Pani Hanny Kossowskiej pod nazwą "Wypiski z niepamięci", w których w emocjonalny sposób artystka utrwala pamięć o przeszłości i historii Żydów wykorzystując autentyczne, zachowane ślady tejże przeszłości i historii w formie okładek i fragmentów książek. Pani Hanna Kossowska w latach 1976-1982 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na Wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku ponad dwadzieścia wystaw. Jej prace z lat 2005-2008 „Wypiski z pamięci i niepamięci” to collage w których stosuje naprzemiennie technikę akwareli, tuszu, akrylu a jako elementów wypukłych używa szkła, części organicznych, roślin i skóry oraz elementów zniszczonych, starych egzemplarzy Tory, Talmudu, Miszny i sidurów. W jej dorobku są projekty macew, okładek do książek, ilustracje np. do „Midrasza” oraz projekty kartek świątecznych na Rosz-Ha-Szana, Chanukę czy Pesach. Prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu, Sztuki i Kultury Żydowskiej w szkołach i ośrodkach kulturalnych w całej Polsce.
Obrazy autostwa Pani Hanny Kossowskiej będzie można w Głownie oglądać jeszcze do końca maja w siedzibie MOK Głowno. W Głownie artystka nie tylko opowiedziała o swej twórczości, ale również o tradycji i kuchni żydowskiej. Przeprowadziła również rodzinne warsztaty plastyczne, w których udział wzięły m.in. głowieńskie przedszkolaki i uczniowie głowieńskich szkół wraz ze swymi rodzicami i dziadkmi.
Spotkanie wzbogaciła degustacja żydowskich potraw koszernych, której towarzyszyła opowieść Pani Hanny Kossowskiej o zasadach koszerności oraz koncert muzyki żydowskiej w ramach projektu Zewa Mata.
Książka pt. "Dziejej społeczności żydowskiej w Głownie" trafi m.in. do głowieńskich bibliotek szkolnych oraz do Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tej ostatniej będzie również prowadzona jej sprzedaż. Najprawdopodobniej jeszcze w maju - uzgodnienia w tej kwestii trwają - odbędzie się kolejne spotkanie promocyjne książki z udziałem jej autora - tym razem w Miejskim Ośrodku Kultury. O konkretnym jego terminie poinformujemy.
***
Pan Tomasz Romanowicz ur. się w 1979 r. Jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się historia polskiego ruchu syndykalistycznego. Pan Tomasz jest autorem biografii historyka i ideologa prof. Kazimierza Zakrzewskiego. Interesuje się także historią regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów swojej rodzinnej miejscowości - Głowna. Jest autorem rozdziału monografii Głowna, poświęconego rozwojowi przestrzennemu miasta. Publikował m.in. w „Rocznikach Łowickich” i „Zgierskich Zeszytach Regionalnych”.
Relację z tego wydarzenia obejrzeć można w Łódzkich Wiadomościach Dnia z 26.04.2015 r.
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |