GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Oświata | 
 • 2017 | 
 • ZSL-G w Głownie - Finansoaktywni gimnazjaliści | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.

Treść strony

ZSL-G w Głownie - Finansoaktywni gimnazjaliści

Uczniowie Sportowego Gimnazjum Powiatowego przy Zespole Szkół Licealno-Gimnazjanych w Głownie wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym zorganizowanym przez Ministerstwo Finansów pod hasłem „Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki”.

Celem  programu było uświadomienie młodzieży, jak ogromny wpływ mają podatki na ich najbliższe otoczenie i dlaczego wszyscy powinniśmy je uczciwie płacić. 
Zanim uczniowie przystąpili do konkursu, zgodnie z regulaminem programu, nauczyciel – koordynator przeprowadził lekcję na temat "Znam podatki. Wiem, po co je płacę”. Podczas zajęć uczniowie biorący udział w programie zostali zapoznani z historią powstania podatków, historią podatków w Polsce, ciekawymi podatkami na świecie np. podatkiem od tchórzostwa czy podatkiem od cienia. Młodzież poznała definicję podatku, że jest to obowiązkowe świadczenie na rzecz państwa, w tym samorządu terytorialnego, z którego finansowane są m.in. szkoły, drogi, straż pożarna, edukacja, obrona czy szpitale. Uczestnicy zajęć wzięli udział w grze edukacyjnej oraz obejrzeli film prezentujący podział podatków, zależności podatki – wydatki oraz zjawisko szarej strefy.

Podczas drugiego etapu przedkonkursowego uczestnicy mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę podczas zorganizowanej przez koordynatora debaty. Podzieleni na grupy przedstawiali swoje argumenty dotyczące wydatków budżetowych – obszarów, które są najważniejsze, i które nie mogłyby istnieć bez finansowania z podatków. Debata została zorganizowana z udziałem przedstawicieli klas II i III oraz zaproszonego gościa. Udział w debacie wzięła Pani Ewa Sitek – Kierownik Samodzielnego Referatu Podatków, Dochodów i Podatku od Towarów i Usług oraz Podatków Majątkowych i Sektorowych – przedstawicielka Urzędu Skarbowego w  Głownie. Pani Kierownik przedstawiła młodzieży zakres obowiązków swojego sektora, przedstawiła jakie korzyści dla państwa i najbliższej okolicy wynikają z płacenia podatków oraz jakie skutki wiążą się z ich niepłaceniem.

Młodzież zaangażowana w dyskusję zadawała liczne pytania m.in. Czy państwo bez podatków mogłoby istnieć?, Co warto zrobić w celu wyeliminowania szarej strefy?, Które z podatków powinny być zwiększone w naszym regionie?. Na zakończenie wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że można pozytywnie debatować o podatkach i, że uczciwe płacenie podatków i legalne zatrudnianie pracowników jest formą nowoczesnego patriotyzmu w XXI wieku. Po przeprowadzonych lekcjach i spotkaniach osoby, które zgłosiły się do konkursu przygotowały scenariusz i nagrały film pt. ”Pozytywnie o podatkach”.

Do finałowego konkursu zgłosili się uczniowie klas III naszego gimnazjum – w składzie – Weronika Taflińska, Julia Wika i Hubert Janicki. Koordynatorem programu jest nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie – pani Magdalena Łysio. 

Autor: ZSL-G w Głownie

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.