GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
  • Oświata | 
  • 2017 | 
  • Gimnazjum Miejskie w Głownie i SP2 w Głownie - Głowno projekcie „OdNowa pamięci”. | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
  • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
  • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR  JESIENI”
    WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
    W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
  • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
  • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Głowno w projekcie „odNowa pamięci rewitalizacja przestrzeni kulturowej”

We wrześniu i październiku 2017 r. Miasto Głowno uczestniczyło w projekcie „odNowa  pamięci rewitalizacja przestrzeni kulturowej” realizowanym pod auspicjami Monumentum Iudaicum Lodzense i przy dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. 

W ramach projektu w Gimnazjum Miejskim w Głownie oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie przeprowadzone zostały spotkania i warsztaty przybliżające tradycje, historię, obyczaje i kulturę narodu żydowskiego. 

Zainauurowało je w Gimnajzum Miejskim spotkanie z rabinem Symchą Kellerem, który młodzieży z głowieńskich szkoł opowiadał o "Obrzędach w tradycji żydowskiej”. W spotkaniu tym uczestniczyli również Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek, dyrektor gimnazjum Edyta Strumian, autorka programu Katarzyna Tośta oraz uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego miasta wraz z opiekunami.
Kolejne zajęcia przeznaczone dla uczniów Gimnazjum Miejskiego dotyczyły historii Żydów w Głownie. Poprowadziła je dr Irmina Gadowska.
Następnie odbyły się warsztaty archeologiczne z dr Anną Nierychlewską. Na podstawie archiwalnych dokumentów i planów młodzież wytyczała zarys nieistniejących już w Głownie  ulic i domów z dawnej dzielnicy żydowskiej. Najciekawsze i najbardziej kreatywne były, zdaniem uczniów, zajęcia street artowe prowadzone przez Michała Arkusińskiego. Wykładowca omówił założenia warsztatów street artowych oraz techniki, które w ich trakcie zostały wykorzystane. Zaprezentował filmy i prezentację multimedialną. Uczniowie samodzielnie projektowali, wycinali i malowali szablony, które potem wykorzystali w przestrzeni publicznej, odbijając je na dziedzińcu szkoły. Zajęcia realizowane były od 19 września do 11 października 2017 roku.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych zorganizowane w SP2 w Głownie polegały na eksploracji metodami archeologicznymi zaaranżowanego wykopu (piaskownicy). Dzieci mogły wykopać elementy materialnej kultury żydowskiej, takie jak: menora, fragment macewy czy mezuza. Znalezione przedmioty były pretekstem do rozmowy o kulturze żydowskiej. 
Najmłodsi brali udział również w warsztatach plastycznych. 


Projekt „odNowa  pamięci rewitalizacja przestrzeni kulturowej” jest interdyscyplinarnym przedsięwzięciem edukacyjno-animacyjnym z pogranicza historii, archeologii, etnologii oraz społecznie zaangażowanego street artu. Dzięki dużemu walorowi edukacyjnemu ukierunkowany został na poznanie historii oraz tożsamości Głowna oraz Piotrkowa Trybunalskiego. 
W Piotrkowie Trybunalskim w październiku 1939 roku Niemcy założyli pierwsze na ziemiach polskich getto. 3 lata później wywieziono z niego do obozu zagłady w Treblince i Majdanku około 22 tysięcy Żydów. Getto w Głownie zostało utworzone 12 maja 1940 roku i funkcjonowało do marca 1941 roku. Następnie rzemieślników znajdujących się w getcie wywieziono do getta w Łowiczu, a pozostałych do getta w Warszawie.

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.