We wrześniu i październiku 2017 r. Miasto Głowno uczestniczyło w projekcie „odNowa pamięci rewitalizacja przestrzeni kulturowej” realizowanym pod auspicjami Monumentum Iudaicum Lodzense i przy dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
W ramach projektu w Gimnazjum Miejskim w Głownie oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie przeprowadzone zostały spotkania i warsztaty przybliżające tradycje, historię, obyczaje i kulturę narodu żydowskiego.
Zainauurowało je w Gimnajzum Miejskim spotkanie z rabinem Symchą Kellerem, który młodzieży z głowieńskich szkoł opowiadał o "Obrzędach w tradycji żydowskiej”. W spotkaniu tym uczestniczyli również Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek, dyrektor gimnazjum Edyta Strumian, autorka programu Katarzyna Tośta oraz uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego miasta wraz z opiekunami.
Kolejne zajęcia przeznaczone dla uczniów Gimnazjum Miejskiego dotyczyły historii Żydów w Głownie. Poprowadziła je dr Irmina Gadowska.
Następnie odbyły się warsztaty archeologiczne z dr Anną Nierychlewską. Na podstawie archiwalnych dokumentów i planów młodzież wytyczała zarys nieistniejących już w Głownie ulic i domów z dawnej dzielnicy żydowskiej. Najciekawsze i najbardziej kreatywne były, zdaniem uczniów, zajęcia street artowe prowadzone przez Michała Arkusińskiego. Wykładowca omówił założenia warsztatów street artowych oraz techniki, które w ich trakcie zostały wykorzystane. Zaprezentował filmy i prezentację multimedialną. Uczniowie samodzielnie projektowali, wycinali i malowali szablony, które potem wykorzystali w przestrzeni publicznej, odbijając je na dziedzińcu szkoły. Zajęcia realizowane były od 19 września do 11 października 2017 roku.
Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych zorganizowane w SP2 w Głownie polegały na eksploracji metodami archeologicznymi zaaranżowanego wykopu (piaskownicy). Dzieci mogły wykopać elementy materialnej kultury żydowskiej, takie jak: menora, fragment macewy czy mezuza. Znalezione przedmioty były pretekstem do rozmowy o kulturze żydowskiej.
Najmłodsi brali udział również w warsztatach plastycznych.
Projekt „odNowa pamięci rewitalizacja przestrzeni kulturowej” jest interdyscyplinarnym przedsięwzięciem edukacyjno-animacyjnym z pogranicza historii, archeologii, etnologii oraz społecznie zaangażowanego street artu. Dzięki dużemu walorowi edukacyjnemu ukierunkowany został na poznanie historii oraz tożsamości Głowna oraz Piotrkowa Trybunalskiego.
W Piotrkowie Trybunalskim w październiku 1939 roku Niemcy założyli pierwsze na ziemiach polskich getto. 3 lata później wywieziono z niego do obozu zagłady w Treblince i Majdanku około 22 tysięcy Żydów. Getto w Głownie zostało utworzone 12 maja 1940 roku i funkcjonowało do marca 1941 roku. Następnie rzemieślników znajdujących się w getcie wywieziono do getta w Łowiczu, a pozostałych do getta w Warszawie.
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |