W grudniu 2017 r. uczniowie Gimnazjum Miejskiego im. Jana Pawła II w Głownie wzięli udział w zajęciach komputerowych "Godzina kodowania 2017" (z jęz. ang. Hour of Code). To jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w tej dziedzinie, organizowane w ramach międzynarodowej inicjatywy mającej na celu popularyzację informatyki i kompetencji cyfrowych.
Zajęcia zorganizował Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej wraz z Centrum Technologii Informatycznych, Towarzystwem Informatycznym Association for Computing Machinery Łódź́, Polskim Towarzystwem Informatycznym oraz Studenckim Kołem Naukowym UbiCOMP. Przeprowadzone zostały one w ramach grudniowych obchodów ogólnoświatowego „Tygodnia Edukacji Informatyki” (Computer Science Education Week).
Celem godziny kodowania jest popularyzacja oraz zwiększenie udziału informatyki w programach nauczania wszystkich szkół. Gimnazjum w Głownie mogło wziąć w niej udział dzięki uprzejmości dr inż. Andrzeja Romanowskiego z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ.
Zajęcia rozpoczęły się w godzinach porannych 6 grudnia 2017 r. w laboratoriach komputerowych Instytutu Informatyki Stosowanej w budynku Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Swoje umiejętności informatyczne sprawdzali uczniowie kl. II A wraz z wychowawczynią Panią Anetą Kowalczyk i dyrektor szkoły, Panią Edytą Strumian.
Program dnia był niezwykle atrakcyjny, a uczniowie mogli przekonać się, że programowanie jest nie tylko ciekawe, ale i przyjemne, szczególnie gdy kodowania uczą studenci Politechniki. Zaprosili młodzież do udziału w grze planszowej, która uczy algorytmicznego myślenia, a później zachęcili wszystkich do wykorzystania tej wiedzy w komputerowych grach edukacyjnych.
Warsztaty były skonstruowane w taki sposób, aby uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak sprawić, by komputer robił to, czego chce użytkownik, ale także uczyły planowania oraz współpracy w grupie. Uświadamiały, że warto dążyć do celu i pokonywać przeszkody. Gimnazjaliści poradzili sobie doskonale. BYc może godzina kodowania stanie się początkiem życiowej pasji.
- Chcemy pokazać, jakie fajne i pożyteczne może być programowanie, zachęcić młodzież do kreatywnego wykorzystania najnowszych technologii. - podkreślał dr inż. Romanowski - Nie każdy musi zostać programistą, ale nikomu w przyszłości nie zaszkodzi jeśli będzie potrafił efektywnie wykorzystać technologię w swojej pracy, niezależnie czy będzie to coś związanego z informatyką, czy coś zupełnie innego, np. finanse czy medycyna.
Te słowa najlepiej oddają znaczenie i rolę nauk informatycznych we współczesnej rzeczywistości. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Miejskiego w Głownie dziękują za zaproszenie dr inż. Andrzejowi Romanowskiemu, dr Krzysztofowi Grudniowi oraz studentom prowadzącym zajęcia: Przemkowi Pełce i Natalii Paluch.
Autor: Gimnazjum Miejskie w Głownie
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |