GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
  • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
  • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
  • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
  • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

  • Wacława Rydzyńska
    Wacława Rydzyńska

Wacława Rydzyńska

Tytuł Zasłużonego Obywatela dla Miasta Głowna nadany został Wacławie Rydzyńskiej Uchwałą Nr XII/95/03 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 24 listopada 2003 roku.
 
Wacława Rydzyńska była jedną z założycielek Towarzystwa Przyjaciół Pożytecznej Zabawy i Amatorskiego Teatru. W czasie studiów pracowała w akademickich zespołach koncertowych. Była także założycielką Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna. Należała do inicjatorów wznowienia wydawnictwa lokalnego „Echo Głowna” oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego I Kulturalnego rejonu Głowna. Dzięki niej powstał Zarząd PCK w Głownie. Była przez wiele kadencji radną Rady Miejskiej w Głownie i Rady Miasta Łodzi. Obecnie jest honorowym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna.
W 1951 r. ukończyła Wydział Stomatologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, przez cztery lata uczęszczała także do Łódzkiego Konserwatorium Muzycznego na wydział wokalny, występowała jako solistka w Polskim Radiu. Przez cały okres swojej pracy pełniła wiele funkcji społecznych pracując na rzecz miasta i regionu. Była animatorką życia kulturalnego na terenie miasta Głowna. 20 września 1975 r. na terenie miasta Głowna powstało Towarzystwo Przyjaciół Miasta Głowna, którego prezesem była od 1978 r. W 1977 r. pod kierownictwem  Wacławy Rydzyńskiej powstała sala pamięci, która w 1989 r. została przekształcona na Muzeum Regionalne. Dzięki jej osobistym staraniom część XIX wiecznego Pałacu Jabłońskich zostałoaprzekazanaTowarzystwu Przyjaciół Miasta Głowna. W jego salach wspólnie z członkami TPMG Wacława Rydzyńska zorganizowała stałe wystawy: archeologiczno-historyczną, etnograficzną, poświęconą prof. Romualdowi Cebertowiczowi oraz wiele wystaw czasowych. W Muzeum zgromadzonych jest 1280 eksponatów będących darem mieszkańców Głowna i okolic.
 
W ramach współpracy z licznymi muzeami Łodzi i województwa oraz Warszawy, pod kierownictwem Wacławy Rydzyńskiej zorganizowanych zostało w Muzeum w Głownie kilkadziesiąt wystaw czasowych o bardzo różnej tematyce, m.in. archeologicznej, przyrodniczej, etnograficznej, historycznej, marynistycznej. Wystawę o Afryce odwiedziło ponad 2500 osób, natomiast wystawę o Antarktyce - ok. 4500 osób. Dzięki staraniom Pani Rydzyńskiej oraz nawiązaniu osobistych kontaktów z doc. Wojciechem Kittlem, w siedzibie TPMG w Głownie przy ul. Łowickiej 74 zorganizowane zostały dwa sympozja i prelekcje z udziałem uczestników wyprawy na Antarktydę a także pracowników Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Akademii Nauk - na czele z prof. Rakusa-Suszczewskim. Wystawa ta wraz z rysunkami wykonanymi przez dzieci z Głowna Pt. „Antarktyda – XVII Polska Wyprawa Polarna” była eksponowana na Wyspie Św. Jerzego z okazji XX- lecia powstania Polskiej Stacji Antarktycznej. W latach 1993 – 1996, dzięki osobistym staraniom Wacławy Rydzyńskiej, zorganizowano wystawy:
- dwie o tematyce archeologicznej ( 15.03.1994 r. „Obrządek pogrzebowy ludności prasłowiańskiej” oraz wystawa eksponatów archeologicznych z okolic Głowna, maj 1993 r.)
- siedem o tematyce etnograficznej (m. in. „Polskie stroje ludowe” – 17.07.1993 r., „ Diabły polskie w Rzeźbie Ludowej” – 05.12.1995 r., „wystawa starych pojazdów konnych – bryczki, powozy” - maj 1995 r.),
- osiem o tematyce artystycznej (m.in. „Wystawa lalek scenicznych” – 10. 04. 1994 r. „Imprezy XX-lecia – wystawa plakatu” – 21.09.1995 r. oraz wystawy prac artystów z Głowna i okolic),
- osiem wystaw historycznych (m. in. „Bitwa nad Bzurą” – 09.09.1993 r., „50-ta rocznica Bitwy o Monte Cassino” – 16.05.1994 r., „Społeczność Żydowska w Głownie” – 21.05.1996 r.),
- trzy o tematyce fotograficznej (m. in. „Rodziny głowieńskie w starej fotografii”),
- dwie biograficzne (m.in. „Prof. Romuald Cebertowicz twórca metody zeskalania gruntów”).
Dzięki współpracy Wacławy Rydzyńskiej z Muzeum Miasta Pabianic oraz z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym Miasta Łodzi 16 maja 1995 r. w Głownie otwarto wystawę „Afryka legenda i rzeczywistość”. Dzięki jej osobistym kontaktom w głowieńskim Muzeum zorganizowana została wystawa eksponatów przywiezionych z   Afryki  - 16 grudnia 1996 r., wystawa „Kobieta Japońska”, w której otwarciu uczestniczył Prezes Stowarzyszenia Polsko-Japońskiego Masakatsu Yoshidam wystawa pt. „Piękno Puszczy Kampinowskiej”,  wystawa „Ptaki klejnoty naszej przyrody”,  „Indianie Wielkich Równin”, wystawa „Egipt, kraj piramid i minaretów” , w otwarciu której uczestniczył attache kulturalny Ambasady Egiptu prof. Sobhy Ghoneam. Współpraca oraz osobiste rozmowy prowadzone przez Wacławę Rydzyńską z prof. Siemińskim, dyrektorem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi umożliwiły zorganizowanie wiele wystaw historycznych:
- 14 listopada 2003 r. wystawa „Wygrać Polskę”,
- 17 września 2004 r. wystawa „Wolność ważniejsza niż życie”,
- 27 stycznia 2005 r. wystawa „Cierpienie, walka nadzieja; Święty Maksymilian Maria Kolbe życie i dzieło”.
Prowadzone osobiście przez Panią Rydzyńską rozmowy z dyrektorem Łódzkiego Domu Kultury dzaowocowały przekazaniem na rzecz Muzeum w Głownie pieca do wypalania ceramiki. W 1987 r. zorganizowanao tu jedyną wówczas w województwie pracownię ceramiczną. Wyroby z gliny wykonywane przez dzieci i młodzież z naszego miasta wypalane w specjalnym piecu, następnie szkliwione i kolorowane eksponowane były na licznych wystawach nie tylko w kraju, ale i za granicą (Japonia, Węgry). Glinę, z której wyrabiane były prace ceramiczne Pani Wacława Rydzyńska własnym samochodem przywoziła z fabryki płytek ceramicznych w Tubądzinie.
Dzięki staraniom oraz osobistemu zaangażowaniu Wacławy Rydzyńskiej w funkcjonowanie pracowni ceramicznej, wykonano w niej ok. 400 prac, 200 z nich eksponowane jest na wystawie „Dorobek artystyczny 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna.
Od 1978 r. w siedzibie Muzeum przy ul. Łowickiej 74 w każdy drugi czwartek miesiąca Wacława Rydzyńska jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna organizowała spotkania i koncerty z udziałem aktorów, poetów, wokalistów, instrumentalistów scen łódzkich a także z innych miast. Koncerty muzyczne połączone były z loterią fantową, spotkaniem przy ciastku i herbacie.
W listopadzie 1998 r. staraniem Wacławy Rydzyńskiej wybudowany został obelisk z tablicą upamiętniającą 70 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Obelisk usytuowany został pod „Dębem Wolności”, posadzonym 11 listopada 1928 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości.
Od 1994 r. Wacława Rydzyńska organziowała wspólnie z TPMG Festiwal „Lato Muzyczne w Głownie”. Była współzałożycielką Fundacji na Rzecz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Kulturalnego Miasta Głowna. Wspólnie z fundacją zapoczątkowała cykl koncertów dla dzieci i młodzieży szkolnej pod nazwą „Muzyka Łagodzi Obyczaje”. W koncertach tych brali udział najzdolniejsi uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi oraz orkiestra kameralna „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją R. Osmolińskiego. W koncertach tych uczestniczyło około 900 uczniów. W maju 2004 r. pod kierownictwem Pani Wacławy Rydzyńskiej TPMG uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce z siedzibą w Warszawie. Zgłaszając do Konkursu projekt „ Rękodzieło” na start” TPMG uzyskało pierwsze miejsce oraz nagrodę finansową, dzieki której utworzono dwie pracownie: wyrobu papieru czerpanego oraz plastyczną.
W latach 1985, 1987, 1994, 1995 i ostatni w 2000 r. Wacława Rydzyńska zorganizowała 5 zjazdów koleżeńskich nauczycieli i uczniów tajnego nauczania w Głownie uczęszczających na komplety w okresie okupacji hitlerowskiej. Na zjazdy przybywało około 70 – 80 osób z różnych stron Polski a także z zagranicy. Wacława Rydzyńska była uczennicą tajnego nauczania w latach 1940-1945.
Jest autorką następujących publikacji: "Osadnictwo w okolicach Głowna”, „Rodzina Głowieńskich” – 1984 r. ,2 opracowania z działalności Klubu Amatorskiej Twórczości Artystycznej (1987r. i 1992 r.), "10 lat działalności Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna” - 1987 r., "Ludzie nauki i sztuki naszego miasta” - 1987r., "Walka podziemna, SZP, ZWZ, AK Rejon Głowno w okresie okupacji hitlerowskiej” – 1992 r., "Skąd Nasz Ród” - skrót historii Głowna – 1997 r. "25 lat Muzeum Regionalnego – Forum Muzealnictwa i Kolekcjonerstwa - 2003 r. "Rękodzieło na start” Działaj lokalnie – Akademia filantropii – 2004r. W 1989 r. kandydowała na senatora z ramienia Zarządu Łódzkiego PCK.
Za pracę społeczną na rzecz miasta i województwa otrzymała medale i odznaczenia:
- 21.09.1995 r. Medal Honorowy Federacji Stowarzyszeń Kulturalnych Województwa Łódzkiego w uznaniu zasług w upowszechnianie kultury,
- w 1995 r. Medal Kawalera Komandorii Łódzkiej Ligi Morskiej – „Wierni Morzu i Ojczyźnie”
- w 1996 r. - Medal Honorowy Wojewody Łódzkiego za Zasługi dla Województwa Łódzkiego,
- dwukrotnie tj. w 1996 r. oraz 1999 r. - Medal za Zasługi dla Samorządności przyznany przez Marszałka Województwa Łódzkiego (z wybitym Nr 32 i nazwiskiem),
- 26.11.2003 r. otrzymała tytuł „Zasłużony Obywatel Miasta Głowna” nadany przez Radę Miejską w Głownie,
Przez cały okres swej społecznej pracy Wacława Rydzyńska otrzymywała liczne nagrody, podziękowania, dyplomy, odznaki, słowa uznania, m.in.:
- dwukrotnie tj. w 1984 r. oraz w 1995 r. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za działania na rzecz upowszechniania kultury, oraz aktywną i twórczą pracę w dziedzinie upowszechniania kultury,
- w 1999 r. List Gratulacyjny Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania kultury,
- dwukrotnie - Nagroda Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi
- Honorową Odznakę Miasta Łodzi, Honorowa Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej, Zasłużony Działacz Kultury, Przyjaciel Dziecka, Odznaka PCK II i III stopnia, Honorowa Odznaka Związku Harcerstwa Polskiego, Honorowa Złota Odznaka Związku Emerytów i Rencistów, Złota i Srebrna Odznaka Pracowników Służby Zdrowia.
Nazwisko Pani Wacławy Rydzyńskiej jest umieszczone w Encyklopedii Biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków „Who is Who”, wydanej w Szwajcarii w 2003 r.

Zmarła 5 lutego 2019 roku.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.