Wojciech Zuchora urodził się 26.04.1935 roku w Głownie. Przez cały czas mieszka w naszym mieście. Jest uczciwym i skromnym człowiekiem. Nigdy nie zabiegał o nagrody i nie wychwalał się tym co zrobił. Warto więc przypomnieć i docenić to co uczynił. Pan Zuchora od ponad 50 lat jest członkiem OSP Głowno. Obecnie pełni zaszczytną funkcję chorążego sztandaru jednostki.
W 1951 roku rozpoczął pracę jako uczeń ślusarski w Zgierskich Zakładach Remontu Maszyn Włókienniczych na ulicy Dąbrowskiego 15. W 1955 roku po wybuchu butli acetylenowej narażał swoje życie ratując ludzi i mienie zakładu. W trakcie akcji był poszkodowany. Za udział w niej i wykazane poświęcenie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W okresie zatrudnienia w Łódzkim Kombinacie Budowy Domów na ulicy Teresy 105 jako ślusarz-spawacz przyczynił się do budowy zalewu na rzece Mrodze poprzez pozyskanie elementów prefabrykowanych -płyt betonowych do wyłożenia jego brzegów.
Osobiste starania poczynione przez pana Wojciecha w Dyrekcji Kombinatu spowodowały, że ówczesnym władzom Głowna pozostało tylko przetransportowanie płyt w celu ich ułożenia.
W ostatnich latach pan Wojciech Zuchora był zaangażowany przy odnowieniu pomnika na grobach rozstrzelanych Polaków -mieszkańców Głowna pod murem cmentarnym. Postawa pana Wojciecha Zuchory uwidoczniła się również w społecznym i religijnym życiu naszego miasta.
W 1958 roku w święto Bożego Ciała doszło do haniebnej akcji komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, która próbowała siłą rozproszyć uczestników procesji. Chodziło o niedopuszczenie do przeniesienia Krzyża z placu Wolności do Kościoła. Mimo działań SB, pan Wojciech razem z innymi kolegami przenieśli Krzyż pod świątynię św. Jakuba i tam został przez nich ustawiony. Obecnie stoi on przy kościelnej dzwonnicy. W 2001 roku miała miejsce doniosła dla naszego miasta uroczystość związana z przywróceniem na fasadzie dawnego budynku Banku Spółdzielczego przy ulicy Łowickiej figury św. Floriana. Figura ta przetrwała okres okupacji. W czasach stalinowskich została przez "nieznanych sprawców" zdemontowana. Na wniosek księdza doktora Stanisława Banacha, głowieńskiego proboszcza i dziekana, a także ówczesnego prezesa Banku Spółdzielczego pana Tadeusza Lisa oraz pana Wojciecha Zuchory doszło do rekonstrukcji figury.
Pan Wojciech Zuchowa nie szczędził trudu przy organizowaniu uroczystości, a przede wszystkim dbał o to, aby rekonstruowana figura prezentowała się jak najlepiej i służyła miastu na długie lata.
Należy podkreślić, że działalność społeczna i obywatelska postawa pana Wojciecha Zuchowy spotkały się już wcześniej z uznaniem, otrzymał m.in. list z podziękowaniem od ks. dr Stanisława Banacha oraz Listy Gratulacyjne od Burmistrza Miasta Głowna i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Głownie.
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |