GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
  • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
  • SIERPIEŃ – Święto Miasta
    SIERPIEŃ – Święto Miasta
    Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
  • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
  • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.

Treść strony

Jerzy Stanisławski” ps. „Piotr”

Jerzy Stanisławski” ps. „Piotr” urodził się 23 czerwca 1913 r. w Łowiczu.
Był synem lekarza, wielkiego społecznika i pierwszego burmistrza Łowicza. Był uczniem Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie okupacji związał się z walką podziemną, która doprowadziła go do Związku Walki Zbrojnej, a od  lutego 1942 r. - do Armii Krajowej. Po zbombardowaniu Łowicza we wrześniu 1939 r. prowadził szpital w klasztorze Sióstr Bernardynek.
Z Głownem związał się na stałe od roku 1942 kiedy to okupanci niemieccy wyrazili zgodę na otwarcie szpitala
w Głownie. W krótkim czasie szpital ten – pod czujnym okiem władz niemieckich – stał się nieoficjalnym ośrodkiem sanitarnym Armii Krajowej, a dyrektor placówki jako „Piotr” - Szefem Sanitarnym Rejonu Głowna Obwód Brzeziny Koluszki, a także Komendantem Szpitala, który był oparciem dla walczących żołnierzy Armii Krajowej. Pod osobistym nadzorem Jerzego Stanisławskiego w szpitalu szkoliły się sanitariuszki AK (co najmniej 19 osób), leczyli się ranni i chorzy partyzanci ukryci wśród innych chorych. Leczył się tu z ran postrzałowych Ryszard Ziółkowski ps. „Sam”, Pan Borkowski ps. „Maszynista”  oraz Edward Zydel ps. „Śmigły”.
W szpitalu przetrzymywano rezerwę żywnościową dla walczących żołnierzy AK, a także zapasy leków i środków opatrunkowych. Jerzy Stanisławski pozostał dyrektorem szpitala także po wojnie, do roku 1974, kiedy to - po zmianach struktury służby zdrowia na system ZOZ – kierował nadal szpitalem jako Naczelny Lekarz Szpitala.
Pod Jego kierownictwem instytucja rozrosła się zarówno przestrzennie, jak i merytorycznie. Powstały nowe oddziały, udoskonalono sprzęt i wyposażenie. Sam doktor Stanisławski specjalizował się na I stopień z chirurgii oraz I i II stopień z ginekologii. Niezależnie od funkcji dyrektorskich do czasu emerytury tj. do roku 1979 pełnił On obowiązki ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Był lekarzem społecznikiem, udzielał się aktywnie
w organizacjach społecznych:
- był prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Głownie w latach 1947-1972,
- przez sześć kadencji był radnym Miejskiej Rady Narodowej Głowna,
- był jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna,
  a po przejściu na  emeryturę jego Honorowym Członkiem,
- był współzałożycielem Zarządu PCK w Głownie i jego wieloletnim wiceprezesem,
- był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wyspecjalizował wielu lekarzy ginekologów.
Za swą działalność i postawę został odznaczony:
-  Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Polonia Restituta
- Krzyżem Walecznych i wieloma innymi odznaczeniami.
Młodym pokoleniom służyć może za wzór patrioty i lekarza społecznika. Pozostawił po sobie wieczny ślad w historii Głowna. Z wnioskiem o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Głowna” Jerzemu Stanisławskiemu ps. „Piotr” wystąpili za pośrednictwem radnego Rady Miejskiej Łukasza Wesołowskiego: Zarząd Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Głownie z prezesem Andrzejem Solarkiem oraz Komendantka Hufca ZHP im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie, hm Iwona Waśkiewicz.
 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.