GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
    GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
    zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
  • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
    PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
    To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
  • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
  • SIERPIEŃ – Święto Miasta
    SIERPIEŃ – Święto Miasta
    Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
  • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
    W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.

Treść strony

Zofia Janina Kittel

Tytuł "Zasłużona dla Miasta Głowna" nadany Uchwałą Rady Miejskiej Nr VIII/54/11 z dnia 30 marca 2011 roku.
 
Zofia Janina Kittel, urodzona 25 marca 1905 r. w Dąbiu nad Nerem, z domu Prylińska. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Łęczycy podjęła pracę w tutejszej szkole podstawowej. Lata II wojny światowej spędziła wraz z mężem Władysławem w Głownie.

Tu wspólnie prowadzili księgarnię. Od 1 września 1945r. przystąpiła do pracy jako nauczyciel języka polskiego i historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Głownie. Jej wielkie zaangażowanie i umiejętności pedagogiczne sprawiły, że klasy, których była wychowawcą wyróżniały się w nauce, zachowaniu i pracy społecznej.
Zajmowały pierwsze miejsca w różnorodnych konkursach, a dochody z występów kółka dramatycznego prowadzonego przez Panią Zofię wzbogacały finanse szkoły. Inne formy pracy z dziećmi, to organizowanie Spółdzielni Uczniowskiej "Jutrzenka" oraz obchody Tygodnia Oświaty, Książki i Prasy. Należy tu zaznaczyć, że były to lata tuż po zakończeniu działań II wojny światowej, a szkolnictwo nasze zaczęło się dopiero odradzać i rozwijać.
Działalność Zofii Kittel była zawsze przez władze oświatowe wysoko oceniana i nagradzana. We wrześniu 1950 r. została powołana na stanowisko kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Głownie. Był to dla Niej wielki honor i wielkie wyzwanie. Na stanowisku tym dała się poznać jako wspaniały organizator oraz dobry, a zarazem wymagający przełożony.
Największe Jej osiągnięcia w tym okresie to:
- uaktywnienie Szkolnego Koła Odbudowy Stolicy,
- zorganizowanie świetlicy szkolnej, a następnie półinternatu, gdzie uczniowie wymagający wsparcia mogli pod okiem nauczycieli, odrabiać lekcje, bawić się, wypoczywać, a także spożyć posiłek,
- inspirowanie wielu działań Komitetu Rodzicielskiego, który w 1952 r. oddał do użytku, wprawdzie jeszcze prowizoryczną salę gimnastyczną, ale z pełnym wyposażeniem sportowym,
- rozbudowa w latach 1961 - 1964 szkoły i kapitalny remont starej części budynku( zorganizowanie Sali gimnastycznej, gabinetu dentystycznego i biblioteki),
- inspirowanie kadry pedagogicznej do permanentnego kształcenia się w zakresie studiów wyższych oraz bogacenia warsztatu własnej pracy,
- wdrożenie systemu klasowo - pracownianego jako podstawowej formy pracy szkoły oraz poszerzonego programu matematyki w klasach I - III realizowanego metodą "kolorowych klocków",
- zainicjowanie systemu wychowawczego szkoły opartego na samorządności i samoobsłudze uczniów,
- nawiązanie kontaktów ze szkołami wiodącymi i eksperymentującymi w kraju.
Te wszystkie poczynania spowodowały, że w roku szkolnym 1966/67 Szkoła Podstawowa nr 1 w Głownie, na wniosek Wydziału Oświaty w Łowiczu otrzymała tytuł "Szkoły Wiodącej", która promieniowała w środowisku, a swoje doświadczenia i osiągnięcia zaczęła przekazywać innym szkołom.
Pani kierownik miała zawsze na uwadze dobro i rozwój uczniów oraz uczących ich nauczycieli - wychowawców, była przy tym skromnym, dobrym, spieszącym ludziom z pomocą człowiekiem. Na uwagę zasługuje Jej praca w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nie sposób też nie docenić wielkiego wkładu p. Zofii Kittel w życie i rozwój naszego miasta, co znalazło wyraz w jej aktywności w trakcie pełnienia przez wiele kadencji funkcji radnej Rady Miejskiej w Głownie. Należy podkreślić Jej udział w budowie Obelisku Poległych w latach 1949/45 usytuowanym w Parku im. Armii Krajowej, czy powołanie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna.
Pani Zofia Kittel zmarła w kwietniu 1982r. żegnana przez społeczność miasta, uczniów, ludzi, w których sercach i umysłach pozostaje. Całe Jej życie zawodowe i społeczne było związane z historią i rozwojem oświaty w naszym mieście, historią Związku Nauczycielstwa Polskiego, wzbogacaniem życia kulturalnego, tradycji, z rozwojem i rozsławianiem naszego miasta.
Efekty pracy p. Zofii Kittel, wielki podziw szacunek oraz przywiązanie osób współdziałających z Nią potwierdzają słuszność zgłoszenia wniosku.
Przebieg pracy zawodowej:
1. Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Łęczycy;
2. lata 1943 - 1945 praca w głowieńskiej księgarni,
3. 01.09.1945 - 31.08.1950 - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Głownie
4. 01.09.1950 - 31.08.1970 - kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Głownie
5. 01.09.1970 - 31.08.1972 - po przejściu na emeryturę nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Głownie.
Praca społeczna:
1. Długoletni, aktywny działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego.
2. Jeden z inicjatorów powstania w czerwcu 1945r. pierwszego w województwie łódzkim Przedszkola ZNP w Głownie, którego pracę kontynuuje obecnie Przedszkole nr 1.
3. Listopad 1945r. - przewodnicząca nowo powstałej komórki ZNP na terenie Szkoły Podstawowej nr. 1 w Głownie.
4. Jako wychowawca inicjator wielu akcji społecznych uczniów.
5. Jako radna kilku kadencji Rady Miejskiej w Głownie i Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia, realizator wielu akcji m.in.: - utworzenie Ogniska Muzycznego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Głownie dla dzieci uzdolnionych muzycznie;
- powołanie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna i pełnienie funkcji pierwszego Prezesa w/w Towarzystwa;
- organizacja stałej Wystawy Historycznej Miasta Głowna stanowiącej początek obecnego Muzeum;
- udział w budowie Obelisku Poległych w latach 1939 - 1945;
- współudział w tworzeniu przy Związku Nauczycielstwa Polskiego koła nauczycieli emerytów, tj. Ogniska nr 5 Emerytów i Rencistów przy Oddziale ZNP w Łowiczu i pełnienie tam funkcji sekretarza (1972r);
- szereg działań związanych z rozwojem i rozbudową naszego miasta.
Nagrody i Odznaczenia:
1. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
2. Medal Komisji Edukacji Narodowej.
3. Złoty Krzyż Zasługi.
4. Zasłużony Działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego - Złota Odznaka ZNP.
5. Odznaka Zasłużony dla Województwa Łódzkiego.
6. Liczne nagrody, dyplomy, listy gratulacyjne i wyróżnienia od Kuratora Oświaty Okręgu Łódzkiego i Inspektora Szkolnego w Łowiczu.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.