GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Samorząd | 
 • 2019 | 
 • Oświadczenie Burmistrza Głowna w sprawie wysokości stawek opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych, mających obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.

Treść strony

Oświadczenie Burmistrza Głowna w sprawie wysokości stawek opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych, mających obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Podczas dzisiejszej sesji Rada Miejska w Głownie ma zadecydować o stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od dnia 1 stycznia 2020 r. Kwestia ta stanowiła bardzo ważny punkt działań naszego samorządu w ostatnim półroczu, co miało bezpośredni związek z kończącą się z upływem tego roku umową z firmą obsługującą w tym zakresie miasto Głowno. Sprawa ta była gorącym tematem obrad wielu komisji Rady Miejskiej, spotkań z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, publikacji w prasie, radiu, portalach internetowych oraz dyskusji w mediach społecznościowych.

Sukcesywnie wprowadzane podwyżki kosztów najistotniejszych elementów polskiego systemu śmieciowego zaczęły przekładać się bowiem na znaczące zwiększenie opłat dla mieszkańców, zwłaszcza w tych samorządach, które od początku bieżącego roku już organizowały wymagane prawem przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Nasz samorząd zmuszony był od 1 lipca br. zapłacić więcej o kolejne 330 tysięcy zł. To spowodowało, że gdy budżet miasta w ubiegłym roku dopłacał ponad 500 tys. zł, to w tym roku dołoży już 830 tys. zł. ze środków publicznych. Oznacza to, że opłaty mieszkańców pokrywają ok. 2/3 kosztów systemu.

Podwyżka opłat dla mieszkańców była więc nieuchronna, jednak jej skala okazała się ogromna. Po ogłoszonym przeze mnie pierwszym przetargu na okres kolejnych 2 lat (2020-2021) wpłynęły 2 oferty, z których tylko jedna spełniała wymogi formalno-prawne i opiewała na kwotę 14 400 000 zł (dla porównania obecnie jest to 4 770 000 zł.) Po unieważnieniu tego przetargu rozpisano kolejny przetarg, w wyniku którego wpłynęły 3 oferty, ale tylko dwie były zgodne z obowiązującymi przepisami – najtańsza opiewa na kwotę 9 849 600 zł natomiast najdroższa – 13 728 000 zł. W związku z zaistniałą sytuacją oraz koniecznością zawarcia umowy na kolejny okres, zmuszony zostałem do przedstawienia radnym propozycji nowej stawki opłat dla mieszkańców, tj. 33,50 zł. Niestety, chociaż kwota ta stanowi niemal górną granicę dopuszczoną prawem, to i tak nie pokrywa ustawowego wymogu samofinansowania się systemu śmieciowego. Oznacza to, że budżet miasta od razu dopłaci do systemu prawie 440 000 zł. Ponadto w wyniku lipcowej nowelizacji przez Sejm RP ustawy, zachodzi konieczność wprowadzenia od 2 do 4 razy wyższej stawki opłat za niesegregowanie śmieci, co u nas skutkuje kwotą 67 złotych.
Należy podkreślić, że kwestia wysokości opłat podlega ścisłej kontroli i dogłębnemu sprawdzeniu przez państwowy organ nadzoru nad finansami gmin, tj. Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, z którą jesteśmy w ciągłym i bieżącym kontakcie. Budżet miasta nie jest w stanie pokryć tak znaczącego obciążenia, jednak czynimy starania by wesprzeć osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej. W tej chwili w Urzędzie Miejskim w Głownie dokonujemy analizy wprowadzenia zniżek, czy zwolnień z opłat dla osób najbiedniejszych, czy też rodzin wielodzietnych. Moją intencją jest, by weszły one w życie do końca roku, tak aby zaczęły działać zanim zaczną obowiązywać nowe stawki.

Pragnę dodać, że zwrócę się do nowo wybranych parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych z naszego okręgu wyborczego w celu zaznajomienia ich z istniejącą sytuacją oraz prośbą o podjęcie pilnych działań legislacyjnych w trosce o zmniejszenie obciążeń i kosztów życia, które dotykają przecież obywateli bez względu na ich sympatie wyborcze. Coraz większym problemem staje się bowiem nie zbieranie, ale zagospodarowanie odpadów, co bezpośrednio wpływa na drakońskie podwyżki opłat. Bez zmian ustawowych ta katastrofalna sytuacja będzie się pogłębiać.

(W załączeniu podstawowe informacje w zakresie kosztów systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Głownie).

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.