GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
  • Kultura | 
  • 2018 | 
  • MOK Głowno - Projekcja filmu pt. "Pilecki" i promocja książki o Niezłomnych | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
    W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
  • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
    To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
  • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
    Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
  • SIERPIEŃ – Święto Miasta
    SIERPIEŃ – Święto Miasta
    Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
  • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
    Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.

Treść strony

MOK Głowno - Projekcja filmu pt. "Pilecki" i promocja książki "Pilecki śladami mojego taty"”

Stowarzyszenie Auschwitz Memento przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekty "Nieobojętni. Zapomniani bohaterowie" (partnerem głównym jest Narodowe Centrum Kultury) oraz „Niezłomni spod Auschwitz” (partnerem głównym jest Instytut Książki). 


W ramach projektów Stowarzyszenie Auschwitz Memento przeprowadzi w całej Polsce cykl 40 bezpłatnych autorskich pokazów fabularyzowanych filmów dokumentalnych "Nieobojętni", "Niezłomni spod Auschwitz" lub "Pilecki". 
W Głownie  partnerem wydarzenia, które będzie miało miejsce 08.10.2018 jest  Miejski Ośrodek Kultury, który po konsultacji  ze szkołami wybrał projekcję filmu  pt. "PILECKI" oraz spotkanie z jego twórcami i autorami książki pt. „Pilecki śladami mojego taty”. Udział w projekcie, a także w spotkaniach jest bezpłatny.


FILM  "Pilecki"
Film "Pilecki" to polski, fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach film „Pilecki” zobaczyło ponad 150 tysięcy widzów.  Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki” będącą zbiórką publiczną zorganizowaną przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Inicjatywa "Projekt: Pilecki" zdobyła łącznie pięć wyróżnień. Muzeum Historii Polski uznało projekt za "Historyczne Wydarzenie Roku 2014" w kategorii "Edukacja i Multimedia" a podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2015" w Częstochowie film "Pilecki" zdobył Grand Prix. 


KSIĄŻKA „Pilecki. Śladami mojego taty”
Ojciec. Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB. Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.
Syn. Andrzejowi odebrano tatę. Wzrastał z piętnem syna zdrajcy. Przez 67 lat nie mógł nawet pomodlić się nad grobem ojca. W PRL-u nie było dla niego miejsca. Trudno było o pracę, a o przeszłości nie wolno było mówić.
Śladem taty. Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.


TWÓRCA FILMU
Mirosław Krzyszkowski - Od wielu lat pracuje jako redaktor dla znanych polskich wydawnictw. Zajmuje się także reklamą, projektuje okładki książek, foldery, multimedia i grafikę do stron internetowych. Dla potrzeb swoich projektów fotografuje i realizuje reklamowe klipy filmowe. Prowadził swoje wydawnictwo i jest także autorem książek dla dzieci i dorosłych ("Góra Skarbów"; "Opowieść o świętym Mikołaju, czyli kim był naprawdę"; "O spóźnionym Aniołku, czyli skąd się wzięła Gwiazdka"; "Okulary szczęścia"; "Droga krzyżowa wątpiącego"), współautor książki „Pilecki. Śladami moje taty”. Od paru lat zajmuje się także filmem dokumentalnym. Wyprodukował i zrealizował takie dokumenty, jak "Moja ikona" i „ Być”. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento realizował takie dokumenty, jak "Siostrzyczka", „pod Giewontem”, „Tajemnice lasów Piaśnicy”,” Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Ucieczka z piekła”, „Pilecki”, ”Lustro".

Odpowiedzialność za przebieg i realizację wydarzenia ponosi jego organizator.

Autor: MOK Głowno

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

  • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.