19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.
Powstanie, do ktorego doszło w 1943 r. - pierwszego spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od części aryjskiej, która obserwowała tragedię za murami.
W Warszawie i wielu miastach Polski odbywa się akcja „Żonkile”. Wolontariusze rozdają papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Również w Głownie hitlerowcy utworzyli w maju 1940 r. żydowskie getto. W wyniku jego likwidacji w marcu roku 1941 zgromadzona w nim ludność żydowska – a było to ponad 5,6 tys. osób – wywieziona została do getta w Warszawie i obozu zagłady w Treblince.
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |