Informacja
W związku z pojawiającymi się kontrowersjami dotyczącymi opłaty podatku należnego od współwłaścicieli tej samej nieruchomości przypominamy, że współwłaściciele nieruchomości odpowiadają za opłacenie całego należnego podatku w sposób solidarny.
Solidarna odpowiedzialność wyklucza możliwość rozdzielenia obowiązku podatkowego na poszczególnych podatników. W przypadku odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe nie ma znaczenia fakt, że jeden ze współwłaścicieli prowadzi działalność gospodarczą, a pozostali jej nie prowadzą.
Obowiązek podatkowy dotyczy więc ich wszystkich, a ewentualne zadłużenie również wszystkich obciąża. W sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli uiści (wyliczoną przez siebie) część podatku, musi mieć świadomość, że póki pozostała do zapłaty część podatku nie zostanie zapłacona to na koncie nieruchomości wykazane jest zadłużenie, które stanowi podstawę do wystawienia upomnień i naliczania odsetek dla wszystkich współwłaścicieli.
Obowiązek podatkowy współwłaścicieli nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - tekst jednolity - Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.
Wierzyciel (organ podatkowy) może żądać całości lub części świadczenia (uiszczenia należnego podatku) od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Oznacza to, że organ podatkowy – nawet w przypadku uzyskania części podatku od jednego ze współwłaścicieli nieruchomości jest zobowiązany naliczać odsetki, wysyłać upomnienia do wszystkich współwłaścicieli danej nieruchomości – aż do chwili otrzymania całego należnego mu podatku.