GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Samorząd | 
 • 2013 | 
 • Odznaczenia państwowe dla trzech głownianek | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Państwowe odznaczenia dla trzech głownianek

W sobotę, 23 listopada 2013 r. podczas uroczystości związanej z obchodami 15-lecia funkcjonowania Powiatu Zgierskiego zorganizowanej w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu, wyjątkowe odznaczenia z rąk wojewody Jolanty Chełmińskiej odebrały głownianki: Pani Zofia Barańska, Pani Małgorzata Baraniak oraz Pani Alicja Wojciechowska.
 
Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przychylił się do wniosku Burmistrza Głowna skierowanego za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Zgierzu do Wojewody Łódzkiego, o uhonorowanie zasług wszystkich trzech Pań w działalności społecznej i samorządowej. I tak, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 października 2013 r. Pani Zofia Barańska została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz ochrony bezdomnych zwierząt, Pani Małgorzata Baraniak - Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz lokalnej społeczności, a Pani Alicja Wojciechowska – Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz lokalnej społeczności.
 
Pani Zofia Barańska jest osobą od wielu lat bardzo zaangażowaną w pracę społeczną na rzecz ochrony bezdomnych zwierząt. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Arkadia w Głownie, które wspiera działalność głowieńskiego Przytuliska dla Zwierząt.
Swą społeczną działalność na rzecz ochrony zwierząt Pani Zofia rozpoczęła w roku 1999, kiedy to złożyła deklarację członkowską do Koła Miejskiego Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z siedzibą w Głownie. Było to dokładnie 01.11.1999 r. Pomocą dla - początkowo bardzo prowizorycznego przytuliska, bo składającego się zaledwie z dwóch boksów ulokowanych przy Miejskim Zakładzie Komunalnym - zajmowała się od roku 1989. Z roku na rok liczba boksów na terenie MZK zwiększała się, a Pani Zofia zajmowała się dokarmianiem coraz większej ilości bezdomnych zwierząt. Czyniła to cały czas społecznie, nie pobierając żadnych pieniędzy. Nieustannie poszukiwała sponsorów. Pukała od drzwi do drzwi, chodziła od sklepu do sklepu pozyskując dla swych podopiecznych karmę w postaci mięsa, makaronów, kasz. Wszystko to nosiła pieszo lub woziła rowerem najpierw do przytuliska przy MZK, a od roku 2006 do przytuliska przeniesionego na ul. Piaskową w sąsiedztwie miejskiej oczyszczalni ścieków. Jej praca społeczna to  nie tylko poświęcanie prywatnego czasu na rzecz innych, ale również niemały wysiłek fizyczny. Wspólnie ze swoimi współpracownikami z Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Arkadia”, którego jest prezesem Pani Zofia poszukuje dla podopiecznych przytuliska nowych domów, upowszechnia sterylizację i kastrację zwierząt przeciwdziałając w ten sposób ich niekontrolowanemu rozrodowi. Daje to efekty. Opowiada się za wprowadzeniem jednolitego systemu znakowania i rejestracji zwierząt celem zwiększenia odpowiedzialności właścicieli za ich los.
Założone przez  Panią Zofię Barańską w grudniu 2009 r. Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt Arkadia w Głownie skutecznie pozyskuje sponsorów i darczyńców. Na przestrzeni lat roczne obroty stowarzyszenia w tym zakresie wzrosły z 10 tys. zł do 130 tys. zł. Środki te wykorzystywane są na dokarmianie, leczenie i kontrolowanie rozrodu bezpańskich zwierząt z terenu Głowna. Co roku Stowarzyszenie, któremu przewodniczy Pani Zofia Barańska korzysta z dotacji miejskiej na opiekę nad bezpańskimi zwierzętami w wysokości 3 tys. zł. Praca, jaką społecznie świadczy Pani Zofia i członkowie założonego przez nią stowarzyszenia na rzecz Gminy Miasta Głowno jest niewspółmierna do tych środków. Znacznie je przewyższa.
 
Pani Małgorzata Baraniak jest osobą od wielu lat  bardzo zaangażowaną w pracę samorządową i społeczną. Jest wieloletnią radną Rady Powiatu Zgierskiego, wcześniej zasiadała w Radzie Miejskiej w Głownie, była wieloletnim dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 2 w Głownie, a po przejściu na emeryturę pozostała nadal aktywna społecznie zarówno na forum Powiatu Zgierskiego, jak i miasta Głowna.
W zawodzie nauczyciela pracowała od września 1984 r. Wówczas podjęła pracę w  Przedszkolu nr 2 w Głownie. Dyrektorem tej placówki została cztery lata później, w roku 1988. Funkcję tę pełniła nieprzerwanie przez 19 lat. W roku 2000 w ciągu niespełna trzech miesięcy (VI-VIII) wspólnie z pracownikami oraz rodzicami dzieci uczęszczających  do przedszkola wyremontowała budynek po żłobku i przeniosła tam siedzibę Miejskiego Przedszkola Nr 2. Wszystkie prace remontowe wykonali rodzice oraz personel placówki. Na emeryturę przeszła w roku 2007.  Od 1984 r. jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pracę w samorządzie rozpoczęła w latach 1994-1998, kiedy to została Radną Rady Miejskiej w Głownie.  W latach 1999 – 2002 została Radną Rady Powiatu Zgierskiego (I kadencja) i ponownie - od roku 2010 pełni tę funkcję do chwili obecnej ( IV kadencja). Jest przewodniczącą Komisji do spraw Przeciwdziałania Bezrobociu. Na uwagę zasługuje udział Pani Małgorzaty Baraniak w działalności głowieńskich stowarzyszeń. Od 28.04.1989 r. jest członkiem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. 27.10.1992 r. otrzymała Honorową Srebrną Odznakę TKKF. Była współzałożycielką, a obecnie jest w-ce prezesem założonego w roku 2001 Stowarzyszenia „Pomoc Rodzinie” w Głownie. Od początku angażuje się czynnie w pracę tego Stowarzyszenia,  a od dwóch lat wspiera czynnie pracę świetlicy działającej w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie pełniąc w niej nieodpłatnie dyżur, w trakcie którego pomaga m.in. w odrabianiu lekcji, w rozwijaniu zainteresowań podopiecznych świetlicy. Za tą szczególną pomoc 11.X.2012 r. otrzymała od Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie honorowy medal „Złoty Piotruś” wraz z tytułem „Przyjaciela tej szkoły”. Przez kilka lat była członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet, w którym czynnie uczestniczyła m.in. w akcjach wydawania żywności sprowadzanej do Głowna z Banku Żywności. Od dwóch lat kontynuuje tę formę pomocy w Stowarzyszeniu Senior w Głownie.
 
Pani Alicja Wojciechowska łączy profesjonalne zarządzanie własną firmą z pracą społeczną, udzielając jako sponsor pomocy instytucjom, organizacjom społecznym i stowarzyszeniom. Świadczy pomoc finansową dla szkół Głowna, dla Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, dla Polskiego Związku Niewidomych – Koło Terenowe w Głownie, dla Domu Pomocy Społecznej w Głownie, dla ZNP Odział w Głownie, Ogniska TKKF Expandor w Głownie.
W prywatnej działalności pracuje od 1982 roku. Jej przedsiębiorstwo pod marką Alles zajmujące się od 1992 r. produkcją bielizny damskiej, znane jest dziś nie tylko w kraju, ale również za granicą . Jego wyroby eksportowane są m.in. do: Rosji, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, USA, Kanady, Australii, Białorusi, Bułgaria, Danii, Estonii, Finlandii, Francja, Holandii, Kanada, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, Słowacji. Na przestrzeni ponad 20 lat firma wielokrotnie była nagradzana. Otrzymała: Złoty Certyfikat Przedsiębiorstwo Fair Play, tytuł Solidna Firma, Polish Product, Najlepsze w Polsce, statuetkę Polski Sukces, Jakość Roku, Pracodawca Roku, EU Standard, Laur Konsumenta, statuetkę Moda i Styl, statuetkę Polish Exclusive. Pani Alicja wspiera finansowo inicjatywy w dziedzinie edukacji, kultury i sportu.  Od 6 lat sponsoruje Towarzystwo Koszykówki ALLES GŁOWNO, udziela pomocy organizacjom społecznym i charytatywnym takim jak: Polski Związek Niewidomych, Fundacja „Twój Poranek”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Głownie, wspiera Stowarzyszenia „Latające Babcie”, Skansen w Nagawkach, MOK w Głownie, Fundację „Krwinka” i „Uśmiech Dziecka” oraz wiele innych.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.