Nieruchomości szpitalne sprzedane
W czwartek, 26 września 2013 r. około godz. 13.00 doszło do podpisania aktu notarialnego, który finalizuje sprzedaż działki oraz budynków miejskich położonych przy ul. Wojska Polskiego, w których od roku 2009 szpital prowadzi Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi (obecnie Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności).
Przypomnijmy, że w drodze przeprowadzonej procedury przetargowej nabywcą wspomnianych nieruchomości gminnych za kwotę ponad 8 mln 279 tys. zł została właśnie Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Cała kwota wpłynęła na konto Gminy Miasta Głowno przed podpisaniem aktu notarialnego.
UWAGA! W związku z wprowadzającymi w błąd informacjami, jakoby miasto sprzedało szpital, rozpowszechnianymi oświadczamy, że jest to albo niezrozumienie tematu, albo celowa manipulacja. Miasto bowiem nie jest właścicielem Szpitala – rozumianego jako przedsiębiorstwo już od roku 2009. Działalność szpitalną od tego czasu prowadzi podmiot prywatny tj. Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi (obecnie Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności) i to ona posiada kontrakt z NFZ.
Podpisanie aktu notarialnego, o którym mowa na wstępie znaczy dokładnie tyle, że Gmina Miasto Głowno sprzedała jedynie należące do niej budynki, działkę oraz sprzęt i wyposażenie szpitalne. Tylko te były jej własnością.
Jednocześnie w akcie notarialnym określono dokładnie warunki wykorzystania sprzedanych nieruchomości. Określono w nich jasno, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki położone przy ul. Wojska Polskiego 32-34 przeznaczone są pod zabudowę o funkcji usług zdrowia.
Ich nabywca został zobowiązany do prowadzenia na nich działalności leczniczej polegającej przede wszystkim na udzielaniu świadczeń zdrowotnych szpitalnych co najmniej w zakresie następujących dziedzin medycyny: interna, chirurgia ogólna i ginekologiczna, ginekologia i położnictwo, neonatologia oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne, takich jak: świadczenia opiekuńcze, pielęgnacyjne i paliatywne, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013r., poz.217), przede wszystkim osobom uprawnionym do nieodpłatnej opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) w oparciu o umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia, jego następcą prawnym lub innym płatnikiem tych świadczeń.