GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Samorząd | 
 • 2013 | 
 • Mieszkańców Głowna pomysły na zagospodarowanie dworca PKP | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.

Treść strony

Pomysły mieszkańców Głowna na zagospodarowanie dworca PKP

Jakiś czas temu na łamach lokalnej prasy Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek poprosił mieszkańców o nadsyłanie własnych pomysłów na zagospodarowanie zmodernizowanego dworca PKP przy ul. Kolejowej w Głownie. Oto one.
 
Przypomnijmy, że miasto zadeklarowało wolę wydzierżawienia tego obiektu od PKP i jego zagospodarowania. Wszystko po to, by odremontowany gruntownie obiekt pozostawiony sam sobie ponownie nie niszczał, a nie dopilnowany należycie - nie uległ ponownej dewastacji.
Rada Miejska w Głownie stosowną uchwałą wyraziła zgodę na podpisanie w tym zakresie umowy z PKP. Oczekujemy na przedłożenie jej projektu. Choć do momentu podpisania tej umowy wszelkie pomysły na wykorzystanie pomieszczeń dworcowych traktować możemy jedynie w kategorii pewnych planów i rozważań, to już dziś postanowiliśmy zapoznać mieszkańców z propozycjami, pomysłami nadesłanymi do Urzędu Miejskiego w tej sprawie. Oto one:
 
1. Pierwsza propozycja nadesłana przez jedną z mieszkanek Głowna dotyczy przeniesienia do budynku PKP Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zdaniem pomysłodawczyni w nowej lokalizacji biblioteka mogłaby stać się miejscem życia kulturalnego przede wszystkim dla mieszkańców dzielnic Zabrzeźnia, Zakopane, Cichorajka oraz centrum miasta. Obecna lokalizacja MOK i Biblioteki – zdaniem autorki pomysłu - utrudnia korzystanie z nich zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, osobom niezmotoryzowanym, seniorom, dzieciom i młodzieży.
Pomysłodawczyni przeniesienia biblioteki do budynku dworcowego proponuje, by Urząd Miejski sprawdził możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych na nowe wyposażenie biblioteki w  nowej lokalizacji (na nowe regały, stoły, wygodne kanapy, krzesła). Chciałaby ponadto, by było to nie tylko miejsce, do którego wpada się poczytać czy skorzystać z internetu, ale miejsce, w którym można popracować i pouczyć się w  spokoju.
Ważne – zdaniem autorki tego pomysłu – jest wyposażenie tego miejsca w  Internet WI-FI, by móc zasiąść tu z własnym laptopem. Pomysłodawczyni sugeruje również umowne podzielenie przestrzeni obiektu na tzw. „strefę cichą” (do indywidualnej lektury) i „głośną” (na spotkania, rozmowy). Chciałaby, by miejsce to było również przyjazne dla rodziców z dziećmi (by znajdował się w nim kącik z dywanikiem, zabawkami dla dzieci, kącik plastyczny, w którym mama lub babcia mogłaby z dzieckiem spędzić czas. Latem przydałaby się huśtawka, mała piaskownica i ławka na zewnątrz. Po okresie wyłącznie niekomercyjnego wykorzystania obiektu autorka pomysłu proponuje wynajęcie części pomieszczeń dworca na kawiarnię – herbaciarnię (otwartą na część biblioteczną). Docelowo pomysłodawczyni chciałaby uczynić z dworca miejsce spotkań nie tylko z książką, ale ze znajomymi – miejsca fajnego, kulturalnego spędzania wolnego czasu, spotkań nie tylko z literaturą, ale i muzyką (w postaci mini koncertów wewnątrz lub większych - na zewnątrz obiektu).
 
2. Dyrektor działającej od roku 2005 Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Głownie proponuje natomiast urządzenie w odremontowanym dworcu siedziby tej szkoły. Obecnie placówka ta mieści się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Norblina. Koncepcja zakłada oprócz zajęć dla uczniów, stworzenie w budynku dworca miejsca o charakterze kulturalnym w szerszym pojęciu – miejsca, w którym organizowane byłyby koncerty uczniów szkoły, zaproszonych gości np. cyklicznie co miesiąc odbywałyby się spotkania muzyczne dla słuchaczy z zewnątrz i mieszkańców Głowna, wystawy malarstwa i rzeźby, a także prowadzone byłyby zajęcia rozwijające dla dzieci np. umiejętności użycia technik audiowizualnych w rejestrowaniu swych wykonań instrumentalnych i wokalnych.
 
3. Kolejny z mieszkańców Głowna zaproponował stworzenie w budynku odremontowanego dworca PKP miejsca, w którym mogliby promować się młodzi, utalentowani ludzie – nie tylko po szkołach artystycznych.  Pomysłodawca upatruje w swej koncepcji szansy na stworzenie swoistego zagłębia sztuki. Poza wernisażami z różnych dziedzin sztuki proponuje organizowanie w tym miejscu recitali muzycznych, mini festiwali, projekcji filmów oraz spotkań z ciekawymi ludźmi (aktorami, piosenkarzami, twórcami etc.) Godziny tych spotkań zdaniem autora pomysłu można by dostosować do rozkładu jazdy pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wówczas np. w dniu mini recitalu osoba, która dotarła pociągiem do Głowna mogłaby wziąć udział w spotkaniu za przysłowiową „złotówkę”. Autor pomysłu proponuje tym samym głowieńską wersję OFF PIOTRKOWSKIEJ dla bardziej wymagającego odbiorcy. Proponowane nazwy takiego miejsca to: Głowno ART. CENTER, PERON SZTUKI.
 
4. Własną wizję zagospodarowania odremontowanego dworca PKP nadesłało również Stowarzyszenie „Przyjazne Miasto”. Zakłada ona stworzenie w budynku dworca PKP Alternatywnego Centrum Kultury, RE-Kreacji i Innowacji pod roboczą nazwą „Przystanek Głowno”. Jej ideą jest uruchomienie instytucji otwartej na wszelkie inicjatywy kulturalne i rekreacyjne skierowane głownie do młodzieży, ale nie tylko. Pomimo ogromnego zaangażowania wielu osób w życie kulturalne miasta pomysłodawcy ACKiR-K zauważają pewien niedostatek. Zajęcia i imprezy organizowane na terenie miasta kierowane są – jak argumentują – głownie do dzieci, rodzin z dziećmi oraz osób w tzw. wieku 50+. Brakuje ich zdaniem wydarzeń kierowanych do młodzieży. Stowarzyszenie Przyjazne Miasto chce zatem wypełnić tę lukę poprzez np. organizowanie koncertów, wystaw, konkursów, udostępnianie pomieszczeń PKP na próby muzyczne (w Głownie nie ma takiego miejsca). Stowarzyszenie wyraża gotowość „prowadzenia” Alternatywnego Centrum Kultury, Re-Kreacji i Innowacji. Środki na utrzymanie Centrum zamierza pozyskiwać: z funduszy unijnych, budżetu miejskiego (dotacje na realizacje zadań pożytku publicznego), zbiórek publicznych, od sponsorów, z opłat za udostępnianie pomieszczeń na próby muzyczne, z opłat za wstęp na koncerty itp. W grudniu tego roku (2013) Stowarzyszenie planuje wystąpienie do Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieście o przyznanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego dzięki czemu – jak podkreśla - będzie mogło ubiegać się o 1% podatku, który chce przeznaczać na prowadzenie Centrum Kultury. Głowna działalność Centrum – jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Marceli Kowalski – skupiać miałaby się na stworzeniu miejsca dla ludzi kreatywnych, innowacyjnych, szukających miejsca na realizowanie siebie. Główne założenia Stowarzyszenia w tym :
- stworzenie miejsca dla wszelkiego rodzaju inicjatyw kulturalnych, naukowych i rekreacyjnych,
- stworzenie Sali prób dla zespołów muzycznych,
- organizacja koncertów i imprez kulturalnych
- stworzenie zaplecza dla imprez cyklicznych m.in. ogólnopolski półmaraton biegowy, maratony rowerowe, spływy kajakowe, wystawy, przedstawienia itp.,
- docelowo wypożyczalnia rowerów,
- stworzenie mapy tras rowerowych i biegowych po terenie miasta i okolicy,
- stworzenie centrum informacji turystycznej
- stworzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży
- dwa razy w miesiącu miejsce to – jak deklarują pomysłodawcy – zmieniałoby się w całonocny klub muzyczny.
 
5. Kolejnym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni odremontowanego dworca PKP, którym zechciała podzielić się z nami mieszkanka Głowna jest utworzenie w niej „Bazy wypadowej na miasto” czyli miejsca, w którym weekendowy „turysta” mógłby znaleźć kompendium wiedzy i wskazówki, jak po mieście się poruszać i które miejsca warto odwiedzić. Oprócz tradycyjnej mapy (najlepiej przestrzennej – a może nawet makiety) miasta, autorka pomysłu proponuje umieszczenie w budynku dworcowym infokiosku z ważniejszymi informacjami o mieście, a także wypożyczalni rowerów (co znacznie ułatwiłoby poruszanie się po rozległym mieście). Od wiosny do jesieni proponuje, by spod dworca „startowały” rajdy piesze i rowerowe (tematyczne, raczej z „przewodnikiem” – bo w takim wypadku nie potrzeba nawet wytyczania szlaków, wystarczy znający teren, zorientowany i opowiadający ciekawie przewodnik). Broszury z ich terminami i tematyką – podobnie jak informacje na temat terminów cyklicznych imprez rekreacyjnych w Głownie - można by – zdaniem autorki pomysłu - rozprowadzać w postaci ulotek (lub filmu reklamowego) w pociągach ŁKA.
 
Zachęcamy do komentowania powyższych pomysłów na profilu miejskim na Facebooku. Mieszkańcy, którzy chcieliby podzielić się z Burmistrzem Głowna kolejnymi pomysłami na wykorzystanie i zagospodarowanie odremontowanej przestrzeni dworcowej, mogą to uczynić jeszcze do dnia 30 listopada 2013 r. nadsyłając je na adres promocja@glowno.pl lub listownie na adres Urząd Miejski w Głownie ul. Młynarska 15, 95-015 Głowno z dopiskiem „Pomysł na zagospodarowanie dworca PKP”.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.