Niższa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
We wtorek, 11 czerwca 2013 r. na zwołanej na wniosek Burmistrza Głowna sesji nadzwyczajnej, Rada Miejska w Głownie przyjęła nową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Tak, jak Burmistrz Głowna wielokrotnie zapowiadał – zwracał na to uwagę choćby podczas osobistych spotkań z mieszkańcami – pierwotnie uchwalone przez Radę stawki były jedynie opłatami szacunkowymi, a ich konkretna już kalkulacja nastąpiła w wyniku rozstrzygniętego przetargu, w drodze którego wyłoniona została firma, która w ciągu od 1 lipca 2013 r. przez pół roku zajmowała będzie się odbiorem i wywozem wszystkich odpadów komunalnych z indywidualnych posesji i budynków wielorodzinnych zlokalizowanych w Głownie. Burmistrz podkreślał wielokrotnie, że na całym systemie miasto nie może zarabiać, dlatego – jeśli tylko poprzetargowe kalkulacje na to pozwolą – zaproponowana zostanie niższa stawka opłaty „śmieciowej”. I tak też się stało. Wszelkie dotychczasowe działania, które przyczyniały się do eskalacji negatywnych nastrojów społecznych w tej kwestii, były zatem zupełnie niepotrzebne. Wystarczyło po prostu cierpliwie poczekać do rozstrzygnięcia przetargu.
Po przetargu stawkę opłaty „śmieciowej” udało się zatem obniżyć z 11 do 8 zł od osoby – w przypadku deklarowanej segregacji odpadów. Na niezmiennym poziomie 13 zł od osoby pozostawiona została natomiast stawka opłaty za odpady niesegregowane.
Przypomnijmy, że przetarg na odbiór i wywóz odpadów komunalnych w Głownie wygrała kutnowska spółka EKO SERWIS.
Rada zmieniła także wzór deklaracji składanej przez właścicieli posesji. W związku z opinią nadzoru wojewody w nowej nie znajdą się dane takie jak: drugie imię, nazwisko rodowe, imię ojca i matki czy numer telefonu.
Nowe wzory deklaracji zaczną obowiązywać w terminie 14 dni od ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.
Najistotniejszą dla miasta kwestią jest to, by mieszkańcy dokonali wpłaty opłaty śmieciowej według obecnie obowiązujących stawek i według zadeklarowanej wcześniej ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Każdy, kto zechce dokonać korekty już złożonej deklaracji – z uwagi np. na zmianę sposobu gromadzenia odpadów (np. z niesegregowanych na segregowane) lub ze względu na zmianę ilości osób zamieszkujących nieruchomość, będzie mógł to uczynić na nowym już formularzu deklaracji.