Z Sesji Rady Miejskiej w Głownie
W środę, 27 lutego odbyła się sesja Rady Miejskiej w Głownie, podczas której radni wypowiedzieli się w kilku kluczowych dla funkcjonowania miasta kwestiach:
1. Odwołanie Wiceprzewodniczącej Rady
Z wnioskiem o odwołanie Radnej Magdaleny Szajder z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Głownie wystąpił w imieniu Klubu Radnych PO, radny Przemysław Milczarek. Powód? Złamanie przepisów ustawy o samorządzie gminnym (Art. 18a i Art. 19), z których wynika, że nie wolno łączyć funkcji Wiceprzewodniczącego Rady z członkowstwem w Komisji Rewizyjnej. Tymczasem, od chwili wyboru na wiceprzewodniczacą tj. od 31 października 2012 r. Radna Szajder zasiadała jednocześnie w Komisji Rewizyjnej. W tajnym głosowaniu 13 głosami poparcia, przy 1 głosie sprzeciwu i 1 głosie wstrzymującym, Rada Miejska odwołała Radną Szajder z funkcji wiceprzewodniczącej Rady. Nie na długo.
Natychmiast po tym głosowaniu Przewodniczący Rady Grzegorz Szkup poinformował o pisemnej rezygnacji Radnej Szajder z członkostwa w Komisji Rewizyjnej. Rezygnację tę Rada przyjęła 13 głosami poparcia, przy 1 głosie sprzeciwu i 1 głosie wstrzymującym. Tuż po tym głosowaniu Radny Krzysztof Laszkiewicz zawnioskował o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad wyborem Wiceprzewodniczącego Rady. Wniosek ten zyskał poparcie 8 głosów, sprzeciw wobec niego wyraziło 4 radnych, a 3 radnych wstrzymało się od głosu.
Jedyną kandydaturą na wiceprzewodniczącego Rady - zgłoszoną przez radnego Krzysztof Laszkiewicza (Klub Radnych Niezależnych) – była kandydatura Radnej Magdaleny Szajder (Klub Radnych Niezależnych). Udziału w tym głosowaniu odmówili gremialnie wszyscy członkowie Klubu Radnych PO oraz niezdeklarowany w żadnym klubie Radny Maciej Lisowski. W tajnym głosowaniu, wynikiem 8 głosów poparcia przy jednym głosie wstrzymującym, Radna Szajder ponownie została Wiceprzewodniczącą Rady.
W następstwie tych faktów Zastepca Burmistrza Grzegorz Urbanik zwrócił się do Przewodniczącego Rady Grzegorza Szkupa o pisemną informację dotyczącą skutków, jakie niezgodne z przepisami sprawowanie funkcji wiceprzewodniczącej rodzi dla miasta i dla podejmowanych w tym czasie decyzji. Radna Szajder pobierała w tym czasie bowiem dietę przysługującą Wiceprzewodniczącemu Rady oraz podpisywała uchwały podjęte przez Radę Miejską – wśród nich uchwały związane z nowym systemem gospodarowania odpadami oraz uchwałę budżetową na rok 2013.
2. Ponowne głosowanie nad odwołaniem Skarbnika
Ośmioma głosami sprzeciwu Klubu Radnych Niezależnych przy siedmiu głosach poparcia ze strony pozostałych członków Rady, wniosek Burmistrza ponownie przepadł. Po głosowaniu Burmistrz oświadczył, że radni głosujący przeciwko wnioskowi o odwołanie Skarbnika Miasta biorą odpowiedzialność za ewentualny paraliż pracy Urzędu Miejskiego. Zapowiedział jednocześnie, że z ponownym wnioskiem o odwołanie Skarbnika zamierza występować do skutku.
Burmistrz zapowiedział również, że do odpowiednich organów skieruje sprawę nie uruchamiania procedur egzekucyjnych wobec urzędników nie płacących podatku od nieruchomości.
3. Finał kontroli Komisji Rewizyjnej w sprawie wyboru banku
– Burmistrz zapowiedział skierowanie protokołu komisji i własnego stanowiska do CBA
Na ostatniej sesji przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jacek Perzyński przedstawił Radzie Miejskiej protokół z kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Miejskim w roku 2012 w sprawie wyboru podmiotu do obsługi bankowej budżetu Gminy Miasta Głowno i podległych jednostek organizacyjnych.
Pełna treść protokołu Komisji Rewizyjnej
Zarówno formę, jak i zawartość merytoryczną protokołu Komisji Rewizyjnej, podważył w swym stanowisku Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek. Burmistrz wskazał w nim, że protokół został sporządzony niezgodnie z prawem, a wyliczenia Komisji Rewizyjnej w nim zawarte są nieprawdziwe i źle wykonane. Zalecenie komisji, by przy kolejnej procedurze, w drodze której wyłoniony zostanie bank do obsługi budżetu miasta, wziąć pod uwagę „zasługi” potencjalnych oferentów na rzecz lokalnych stowarzyszeń i miasta, Burmistrz określił mianem nieuprawnionego nacisku na funkcjonariusza publicznego.
Zapowiedział jednocześnie, że zarówno protokół komisji, jak i swoje stanowisko w tej sprawie zamierza przedstawić Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu celem sprawdzenia, czy i kto w tej sprawie działał niezgodnie z prawem – Burmistrz czy Komisja Rewizyjna? Pełna treść stanowiska Burmistrza Głowna
Członkowie Klubu Radnych PO w Radzie Miejskiej zapowiedzieli, że zwrócą się z prośbą do Wojewody Łódzkiego o kontrolę w związku z nieprzestrzeganiem prawa przez RM w Głownie oraz o przywrócenie porządku prawnego w głowieńskim samorządzie.
4. Pozostałe decyzje podjęte przez Radę Miejską na ostatniej sesji:
Jednomyślnie radni podjęli uchwały w sprawie:
- wyrażenia zgody na oddanie w dzierżawę w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy,
- zmian budżetu Miasta Głowna na rok 2013 w zakresie przekazania Gimnazjum Miejskiemu funduszy unijnych na kontynuowanie programu „Comenius”,
- Regulaminu utrzymania czystości i porządku na ternie Gminy Miasta Głowno,
- ustalenia Regulaminu Targowiska Miejskiego w Głownie,
- w sprawie wyboru Radnego Grzegorza Szkupa (Przewodniczącego Rady) do składu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej
oraz przyjęli Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Głowna na lata 2013 – 2015.
Przewodniczący komisji merytorycznych Rady przedstawili sprawozdania z pracy komisji w roku 2012 oraz plany pracy tychże komisji na rok 2013.
Na sesji pojawili się również mieszkańcy interweniujący w sprawie stanu dróg gruntowych, inwestycji miejskich, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz targowiska miejskiego.