GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 13 września 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Samorząd | 
 • 2013 | 
 • Wizyta gospodarska Marszałka Wojewódzka w Głownie | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.

Treść strony

Marszałek Województwa z wizytą w Głownie

Kilka godzin trwała piątkowa, 24 maja wizyta Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia w Głownie. Była ona okazją do naocznego sprawdzenia, w jaki sposób Głowno wykorzystało dotychczasowe finansowe wsparcie Unii Europejskiej oraz do rozmów z samorządowcami o strategii województwa łódzkiego i nowym okresie programowania unijnego na lata 2014-20.
 
W wystąpieniu podsumowującym wizytę Marszałek przyznał, że dzięki niej mógł poznać Głowno. Był pod wrażeniem jego walorów przyrodniczych, zieleni, dużego lustra wody i pomysłu na rozwój rekreacyjny miasta.
Wizyta Marszałka Województwa w Głownie rozpoczęła się przed południem na ul. Kilińskiego, gdzie został powitany przez Gospodarza Miasta Głowna Burmistrza Grzegorza Janeczka. W roboczej, objazdowej części spotkania z Marszałkiem udział wzięli m.in. senator RP Andrzej Owczarek, Zastępca Burmistrza Głowna Grzegorz Urbanik, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Urzędu Miejskiego w Głownie, Przewodniczący Rady Gminy Głowno Grzegorz Szkup, Wójt Gminy Głowno Marek Jóźwiak oraz Prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Pierwsze swe kroki Marszałek skierował na przebudowane Targowisko Miejskie, gdzie miał okazję porozmawiać zarówno z kupującymi, jak i handlowcami. Inwestycja ta przypomnijmy uzyskała dofinansowanie w ramach PROW na lata 2007-2013 z programu „Mój Rynek” i kosztowała niespełna 1,5 mln zł. W nowych już warunkach handel uruchomiony został tu 26 kwietnia 2013 r. Nowy plac targowy jest przestronny, a oferowany na nim asortyment podzielony został według branż. Targowisko zostało utwardzone, zamontowano wiaty handlowe, które chronią zarówno mieszkańców, jak i handlujących przed opadami. Od strony ul. Złotej powstały dodatkowe miejsca parkingowe.
 
Z targowiska Marszałek Województwa udał się na pobliski most na ul. Kilińskiego, gdzie zapoznał się z efektami prac konserwacyjnych przeprowadzonych w korycie rzeki Mrogi w roku 2011 dzięki współpracy z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi. Roboty pod nazwą „Utrzymanie urządzeń melioracji wodnych podstawowych i wód istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa zostały wykonane zgodnie z umową zawartą między Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi i Przedsiębiorstwem Wykonawczo-Usługowym „MELWOD” w Strykowie. ich koszt to ponad 360 tys. zł. Przeprowadzone prace związane były z udrożnieniem koryta rzeki oraz zabezpieczeniem przed dalszą erozją brzegową i denną: wykoszono brzeg rzeki, usunięto roślinność o twardym poroście, gałęzie oraz odpady z brzegów i koryta, odmulono jej dno, usunięto łachy i namuliska. Wykonano prace zabezpieczające skarpy rzeki przed podmywaniem, powstawaniem wyrw, erozją i osadzaniem niesionego namułu. Zabudowano wyrwy, zewnętrzne zakola rzeki, które są uszkadzane szczególnie przy przepływach wysokich. Wykonano naprawę ubezpieczeń z tzw. kiszek faszynowych.
 
Kolejnym etapem wizyty Marszałka Województwa w Głownie był wybudowany w ubiegłym roku kompleks boisk wielofunkcyjnych Orlik przy Szkole Podstawowej nr 3. Inwestycja ta współfinansowana była przez Miasto Głowno, Województwo Łódzkie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Obiekt kosztował nieco ponad 1,3 mln zł. W jego skład wchodzą pokryte syntetyczną trawą boisko do piłki nożnej, boiska do siatkówki i koszykówki o nawierzchni z poliuretanu oraz budynek zaplecza sanitarnego z szatnią, natryskami i toaletami.
Przy okazji wizyty na Orliku i spotkania z dyrekcją oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 Marszałek Witold Stępień usłyszał o wyjątkowym wyróżnieniu, jakim placówka ta - jedna z zaledwie kilku w całym województwie łódzkim - może się pochwalić. To certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Cel, jaki obrała sobie głowieńska szkoła koresponduje z założeniami nowego programowania unijnego, które przewidują m.in. przeznaczenie środków pomocowych na zadania oraz działania promujące zdrowie, profilaktykę i rehabilitację zdrowotną.
Z Orlika Marszałek wyruszył spacerkiem do pobliskiego Przedszkola nr 3, gdzie miał okazję obejrzeć działający tu dzięki unijnym funduszom, dodatkowy 25-osobowy oddział przedszkolny. Dzieci zaprezentowały Marszałkowi swe talenty wokalne i taneczne, a Pan Marszałek obdarował je w rewanżu kołatkami kibica oraz słodkimi lizakami.
 
W drodze do centrum miasta Marszałek zatrzymał się na odremontowanym Dworcu PKP. Miał okazję przyjrzeć się prowadzonym tu jeszcze pracom wykończeniowym budynku dworcowego, a na zmodernizowanym peronie wysłuchał Prezesa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Andrzeja Wasilewskiego, który zapowiedział uruchomienie w przyszłym roku regularnych przewozów ŁKA na linii biegnącej przez Głowno.
 
Zintensyfikowanie połączeń kolejowych w ramach ŁKA ma być dla Głowna szansą do aktywizacji gospodarczej i społecznej, szansą na poprawę mobilności mieszkańców i standardu podróży, w tym również dostępności dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a ponadto szansą na lepsze wykorzystanie potencjału rekreacyjnego. Z uwagi na dogodne położenie, walory krajobrazowe i przyrodnicze Głowno aspiruje do miana miejsca rodzinnego, wielopokoleniowego, zwłaszcza weekendowego wypoczynku. Walory krajobrazowe i przyrodnicze Głowna docenili już przedwojenni mieszkańcy Łodzi, dla których miasto stanowiło chętnie odwiedzane letnisko. Zainteresowanie wypoczynkiem w Głownie było wówczas tak duże, że w okresie letnim kolej uruchamiała dodatkowe kursy pociągów.  W rozwoju ŁKA miasto upatruje zatem szansy na bardziej dogodną w formie i czasie, przyjazną dla „kieszeni”, alternatywną dla busów komunikację z Łodzią, Zgierzem, Łowiczem i innymi miastami Regionu Łódzkiego.
 
Z dworca PKP Marszałek Województwa udał się nad zalew Mrożyczka, a następnie na zrewitalizowany Plac Wolności, gdzie przysiadł na ławeczce przy fontannie. To uporządkowane dziś, reprezentacyjne miejsce przyciąga spacerowiczów. Zwłaszcza w słoneczne dni miło tu siąść na ławeczce w cieniu dębu lub w sąsiedztwie fontanny. Wytyczone ciągi komunikacyjne, mała architektura, nowe nasadzenia, fontanna, nowy układ przystanku busowego oraz TAXI sprawiają, że jest to naprawdę uporządkowana przestrzeń miejska.
 
Swą wizytę w Głownie Marszałek zakończył spotkaniem z przedstawicielami instytucji, dyrektorami szkół i przedszkoli, przedsiębiorcami, radnymi Rady Miejskiej, przedstawicielami samorządów gmin ościennych oraz mediami. Odbyło się ono w siedzibie Rady Miejskiej przy ul. Dworskiej 4.
Zdaniem Marszałka Województwa, Głowno powinno wykorzystać środki unijne na lata 2014-20 w kilku obszarach. W podsumowaniu swej wizyty w Głownie zwrócił uwagę na połączenie wspaniałych warunków do mieszkania w Głownie z dużą ilością zieleni i warunkami dla przedsiębiorczości.
Warto, by zwłaszcza łodzianie na nowo odkryli to miasto.

 

 
 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.